Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

PROGRAM VİDEOSU, HABERTÜRK’Ü YALANLIYOR

PROGRAM VİDEOSU, HABERTÜRK’Ü YALANLIYOR

ÇOMÜ Haber / Prof. Dr. Sedat Laçiner’e dönük ağır hakaret ve iddialara neden olan Açı programındaki konuşmasının deşifresi ve video kaydı incelendiğinde Habertürk Gazetesinin skandal bir habere imza attığı anlaşılıyor.

Gazete Habertürk’ün “Caferiler Laçiner’i mahkemeye veriyor” başlıklı haberin altından büyük bir skandal çıktı.

Habertürk’ün Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Sedat Laçiner’in sözlerini çarpıtarak haberleştirdiği anlaşıldı.

Habertürk’ün haberinde, Laçiner’e söylemediği sözler söylemiş gibi gösterildi.
Habertürk’ün haberi şöyle:
“Suriye ve Irak’taki mezhep çatışmalarına değinen Laçiner, programda, ‘Sadece Irak’ta değil Körfez’de de Şiiler var, Kuveyt’te de. Şimdi bir insanın Şii olması Hıristiyan olmasından kötü, çünkü Hıristiyan nihayetinde ehli kitaptır; üç dinden bir tanesindendir. Allah onu selamete de erdirebilir, belki cennete de koyabilir. Şii ise sapkınlık var orada dini bozmaya çalışmak var’ demişti.
Laçiner’e tepki gösteren Türkiye Caferiler Lideri Selahattin Özgündüz, ‘Ülkemizin en geç rektörünün bu şekil bağnaz, yobaz ifadeler kullanmasını çok yadırgadım. İhtilal döneminde bile kimse bizim mezhebimize dil uzatmadı’ dedi. Caferiler, Laçiner’e dava açacaklarını söylediler.”

Peki ÇOMÜ Rektörü Laçiner, gerçekten Şiileri ‘sapkın ve dini bozucu’ olarak niteledi mi?

Aşağıdaki video izlendiğinde, ÇOMÜ Rektörü Laçiner’in sözlerinin çarpıtıldığı, bir bütünlük içerisinde konuşulanların makaslandığını ve Rektör Laçiner’in AÇI Programında konuşmasında Ortadoğu’daki mezhep kavgalarını ve marjinal grupların diğer mezhepleri nasıl algıladığını tasvir ederken kullanmış olduğu sözlerin kendi düşüncesiymiş gibi haberleştirildiği açıkça görülüyor.

İşte o programda Laçiner’in söyledikleri ve videonun deşifresi.

[vsw id=”FKKmeCsu1vc” source=”youtube” width=”610″ height=”500″ autoplay=”no”]

Programın deşifresi:

“Sedat Laçiner.: – …üzerine kurdu sistemini; çünkü güvenebileceği onlar vardı. Şimdi Suriye’ye baktığınızda da orda da tam tersi var. Sünniler çoğunlukta, Nusayriler, Şii diyeceğim; ama yani Alevi Şii biraz daha su katılmış Şii diyebilirsiniz buna. Bizdeki Aleviliği biraz andırıyor; çünkü ilk başta Nusayriler Şiilere gittikleri zaman Şiiler onları Şii saymadılar, Sünnilere gittiklerinde Sünni saymadılar; ama en nihayetinde bugün geldiğimiz noktada İran’ın Ortadoğu’ daki tek devlet müttefiki Suriye bunun da temelini mezhepsel yakınlık oluşturuyor, temelini mezhepsel yakınlık oluşturuyor. Arapların da dışladığı bir anlamda çirkin ördek yavrusu gibi davrandığı ülke de Suriye bunun da temelinde mezhep farklılığı var. Türkiye’de bu mezhep denilen şey o kadar çok iyi bilinmiyor, önemsenmiyor, belki bir boyutuyla ama tabii şimdi sade Irak’ta değil, bakın körfez’de de Şiiler var. Suudi Arabistan ve Kuveyt için, Ürdün için, Mısır için insanın Şii olması Hıristiyan olmasından kötü; çünkü Hıristiyansan nihayetinde ehl-i kitaptır. Üç dinden bir tanesidir. Allah ona işte selamete erdiredebilir belki cennete de koyar; ama Şii ise sapkınlık var orda. Yani dini bozmaya çalışmak var.

Faruk Bilgin: – İleride boyutlardaki sapkın mezhepler için söylüyorsunuz bunu Sedat Laçiner- Evet. Şimdi mezhepler böyledir. Evet yani Hıristiyanlığın ilk şeylerinde de yani Ortaçağlarda falan da birbirlerini çok katletmişlerdir. Başka dinlerin gösterdiği hoşgörüyü bile göstermez insanlar. Şimdi Irak’ta Şiiler ve Sünniler özellikle işgalden sonra birbirlerine karşı nefretlerini daha bir açığa çıkardılar. Çünkü İran, Şiileri destekledi…”

27 Aralık 2011 Salı akşamı TRT’de yayınlanan AÇI programındaki ilgili kısımdır.

1 Yorum

  1. Adınız... 09 Ocak 2013 Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 15 Aralık 2018, Cumartesi