Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Yeni Yıl Falcılığı

Yeni Yıl Falcılığı

 

Her yıl başında olduğu gibi bu yılbaşı civarında da falcılık almış yürümüş. Ama bu falcılar modern falcılar, adlarına astrolog diyorlar. Yani modern astroloji şamanları. Astrologlar daha doğrusu bu eğitimsiz, boş ama açıkgöz insanlar yılbaşı civarında heryerdeler. Kafelerde, gazete köşelerinde, dergilerde, radyolarda ve TV kanallarında.

Selahattin Duman’ın gazete köşesinde dediği gibi “Eski yılın sonu. Yeni yılın başı.. Aralık ve Ocak.. Bu aylar  astrologların yani astroloji şamanlarının “cer toplama” ayları.. Lakin köylü milleti bu aylar gelip çattığında “astronomi şamanı” talep etmiyor…O yüzden şamanlarımız gazeteler, dergiler, hatta televizyonlar arasında dolanıp cere çıkıyorlar…Topladıkları cer de nakit para..Temsil bizim Vatan Gazetesi.. Okurun kafasını belletmek için tuttuğu astroloğun mesaisine karşılık “Al sana iki şinik buğday, dört kıyye tereyağı, iki kıyye bal..” diye ödemiyor.. Maaş veriyor…Cumhuriyetimizin imamları gibi cümlesi maaşlı.. O yüzden ne derlerse dinlemek zorundayız…Bu iş kolunun tarifini kendi literatürüme “devrin şarlatanlığı” diye eklemiş, çok yakın akrabalarım, dostlarım dâhil müşterilerini de “devrin alıkları” ilân etmiştim…Ettiğimle kaldım…Baktım ki pozitif bilimin egemen olduğu bu çağda, bilim gelişip daha da ileri gittikçe bunların müşterisi azalmıyor, tersine artıyor..Bilim ne kadar pozitifleşiyorsa, insanın ahmaklığı onun üç beş katı artıyor…”.

Gerçektende böyle. İşte sonunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Sözcü Gazetesi’nden Ertuğrul Akbay tarafından el falına bakıldı: Fal sonucu da 06 Ocak 2012 günü Sözcü Gazetesinde yayınlandı: “CHP liderinin el falı, ne kadar yaşayacağını ve başına geleceklerini söylüyormuş. CHP’nin 67 yaşındaki lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “el falından” çok ilgin yorumlar çıkmış. Sözcü Gazetesi’nin baktırdığı el falında, hayat çizgisine göre Kılıçdaroğlu, şu anda çok sağlıklıymış, 70 yaşlarda bir kaza geçirecekmiş. Eğer bunu atlatırsa ömrü 100 yaşına kadar uzayabilirmiş! Ertuğrul Akbay’ın yaptığı röportajla birlikte Sözcü’de yayınlanan falla ilgili yorum şöyle: “Kılıçdaroğlu’nun sağ elindeki hayat çizgisinden, kendisinin çok sağlıklı olduğu, 70’li yaşlarda bir kaza veya hastalık geçireceği, bunları atlatırsa 100 yaşına kadar yaşayacağı öngörülüyor. Sinir sistemi ve irade yönünden çok kuvvetli. Olaylar karşısında çok dayanıklı.”. Ne kadar somut bilgiler değil mi? Peki gerekçeler nerede ? O da ne demek, değil mi? Gerekçe yok. Çünkü bu bilim değil ki atmasyon, işkembeden atılan şeyler. Yani bu söylenen öngörüler kesinlikle doğru değil, hiçbiri olmayacak. Ertuğrul Akbay da biliyor belki Kılıçdaroğlu da biliyor bunları ama falcıdan etkilenmiş görünüyor. İlk bakışta falcının görüşleri (bütün falcıların görüşleri gibi) masum görünüyor. Aslında hiç de öyle değil; en azından içi boş, bilimsel temele oturmayan yanlış bilgileri aktararak yalan söylemiş oluyor, karşısındaki de bunlara inanıyorsa onu kandırmış oluyor, dolandırıcılık, sahtekarlık yapmış oluyor. Karşısındaki kişi falcıya inanıyorsa yaşamı etkilenecek, çok büyük maddi ve manevi zararlara uğrayabilecektir. Görüldüğü gibi falcılık çokta masum değil.

Falcılık, astroloji şamanlığı bu nedenlerle bilimsel olmayan uydurma ve yanlış bilgilerle yapılan yalancılık, sahtekarlık, ve dolandırıcılıktır.  Bu konuda Selahattin Duman’a bir daha kulak verelim: “Şu arada bu astroloji şamanlarından biri çıkar da “Benim fakülte diplomam var..” deyip bilim, ilim gördüğünü iddia ederse anlayın ki en budalaları da odur…Allah bunların müşterilerine yeni yılda akıl fikir ihsan etsin, temennisiyle noktayı koyalım.. .Anlamayan varsa, onlar için de özel olarak hazırlayıp yılın son iki gününe bıraktığım astroloji takvimini okusunlar…Tam da zekâlarının hak ettiği performanstır.. “.

22 Yorum

 1. Kerim Zamani 26 Ocak 2012 Cevapla
   • nedim s 27 Ocak 2012 Cevapla
   • Nadir İnsan 28 Ocak 2012 Cevapla
   • Adınız... 12 Ocak 2013 Cevapla
 2. Adınız... 12 Ocak 2013 Cevapla
 3. Dr Tansu KUCUKONCU - 2 17 Ocak 2013 Cevapla
 4. Dr Tansu KUCUKONCU - 3 18 Ocak 2013 Cevapla
 5. Osman ne yapıyor şimdi? 18 Ocak 2013 Cevapla
 6. her devirde işini yürütenler 18 Ocak 2013 Cevapla
 7. geleceğin rektör adayı 18 Ocak 2013 Cevapla
 8. tansu kanıtlayamazsan 19 Ocak 2013 Cevapla
 9. Adınız... 20 Ocak 2013 Cevapla
  • Adınız... 20 Ocak 2013 Cevapla
  • Adınız... 20 Ocak 2013 Cevapla
 10. ah ulan ah nerde o günler 20 Ocak 2013 Cevapla
 11. Adınız... 22 Ocak 2013 Cevapla
 12. Adınız... 22 Ocak 2013 Cevapla
  • boşuna uğraşma 22 Ocak 2013 Cevapla
 13. Adınız... 23 Ocak 2013 Cevapla
 14. Sayın Osman Hocam UFO culara 23 Ocak 2013 Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 15 Aralık 2018, Cumartesi