Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Başörtülü Öğrencilere Baskının Yeni Adresi: Ege Üniversitesi

Başörtülü Öğrencilere Baskının Yeni Adresi: Ege Üniversitesi

Ege Üniversitesi astronomi profesörü Esat Renan Pekünlü, başörtülü öğrencileri taciz edip okula sokmamakla suçlanıyor…

Ege Üniversitesi Matemetik Bölümü öğrencisi F.G, türbanlı olduğu gerekçesiyle okul binasına alınmadı.

Sık sık karşılaştığımız bu manzarada ilginç olan ise üniversitenin Astronomi Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü’nün yaptıkları.

İddiaya göre, Pekünlü F.G’nin ders programını öğrenip okul kapısında öğrenciyi okula sokmamak için nöbet tutmaya başladı.

Bununla da yetinmeyen Pekünlü, öğrencinin fotoğrafını çekerek, hakaretler yağdırdı.

Ege Üniversitesinde yaşanan başörtüsü krizi Taraf’ı manşetine taşındı. “Astronom Esat yörügeden çıktı” başlığıyla verilen haberde öğrencilerin ve rektörün açıklamalarına yer verildi.

ÖĞRENCİNİN PEŞİNİ BIRAKMADI

Matematik Bölümü öğrencisi F.G, Prof. Pekünlü’nün özellikle derslere giriş saatlerini takip ettiğini, bölüm binasının kapısına geldiğinde karşısında dikilerek başörtülü olarak okula girmesini engellediğini, ardından cep telefonuyla fotoğrafını çekerek hakaret ettiğini öne sürdü. Bunun üzerine peruk takarak çözüm bulmaya çalıştığını belirten öğrenci, Prof. Pekünlü’nün “perukla dahi giremezsin” diyerek kendisini engellediğini ifade etti. F.G’nin şikâyet dilekçesine göre, Rennan Pekünlü, başörtülü öğrencinin bir yolunu bulup derse girdiğinde de peşini bırakmamış. Ders sürerken müdahalede bulunarak F.G’nin dersten çıkmasını isteyen Pekünlü hakkında öğrencinin talebiyle tutanak tutulmuş.

İsminin açıklanmasını istemeyen öğrenci F.G, Prof. Dr. Pekünlü hakkında “Eğitim öğretim hakkının engellenmesi”, “Özel hayatın gizliliğini ihlal”, kamu görevinin sağladığı yetkiyi kötüye kullanarak hürriyeti tehdit”, “Kişinin huzurunu bozma”“Ayrımcılık yasağını ihlal”, “Manevi işkence” gerekçesiyle suçlamada bulundu.

KAPIDA NÖBET TUTUYOR

Mazlum-Der İzmir Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Avukat Mehmet Gün, Prof. Pekünlü’nün fakültedeki bütün başörtülü öğrencilere müdahale ettiğini, sürekli kapıda nöbet tutarak başörtülü öğrencilerin binaya girmesini engellediğini, kendi kafasına göre fakülte binasının kapısına “başörtülüler giremez” yazıları astığını ifade etti.

Avukat Gün, üniversitenin geç de olsa soruşturma açtığını, soruşturma dosyasında da Pekünlü’nün bilimle uğraşmak yerine fakülte binasının önünde nöbet tuttuğunun kaydedildiğini söyledi. Gün, Prof. Pekünlü’nün daha önce de fakülte bahçesinde başörtülü bir öğrenciyi darp ettiğini bu nedenle ceza aldığını ancak cezasının ertelendiğini bildirdi.

BU HOCAYLA BAŞEDEMİYORUZ

Dekan Prof. Dr. Nadide Kazancı ise Pekünlü hakkında pek çok soruşturma olduğunu belirterek, başörtülü öğrencilerin fakülte binasına şu anda rahatça girebildiklerini ifade etti. Prof. Kazancı “Renan Pekünlü’nün fakülte kapısına yönetimden izinsiz “başörtülüler giremez” yazısı yazdığını doğrulayarak, “Bu hocayla baş edemiyoruz. O inatla asıyor biz de hemen söküyoruz. Hakkındaki soruşturmaların sonuçlarını bekliyoruz” dedi.

internethaber.com

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 20 Mart 2019, Çarşamba