Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

ÇOMÜ’YÜ ALTIN KEP YARIŞMASINDA TEMSİL EDECEKLER

ÇOMÜ’YÜ ALTIN KEP  YARIŞMASINDA  TEMSİL EDECEKLER

Gastronomi Bölümü öğrencileri, Mehmet Ali Eşkin, İbrahim Baydı ve Pelin Gündoğar Türkiye Aşcılar Federasyonu ve Antalya Mutfak Şefleri Birliği Derneği (ANFAŞ) tarafından 18-20 Ocak tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşecek etkinlikte, ‘Üniversiteler Yarışıyor’ kategorisinde ÇOMÜ’yü temsil edecek. Öğrenciler, yarışmaya Gökçeada’nın geleneksel yemeklerinden olan ‘Üç Soslu Dil Balığı’ sunumuyla katılacak.

GUBY Gastronomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rıdvan Yurtseven, öğrencileri bu tür yarışmalara göndermedeki amaçlarını Gökçeada gastronomisini Türkiye’ye tanıtmak olduğunu belirterek, “Yarışmaya üniversitelerden üçer kişilik ekipler katılabiliyor. Yemek; yenilik, sunum, profesyonellik ve lezzet kriterleriyle değerlendiriliyor. Bu bizim için bir ilk. Ancak bunu önümüzdeki yıllarda uluslararası yarışmalar izleyecek. Ayrıca, Gastronomi Bölümü öğrencileri, Gökçeada Mutfağı’nı Ekim 2012’de on kişilik bir ekiple İtalya’nın Torino kentinde de tanıtacak. Benzer bir yarışmada 2012 yılı içerisinde Gökçeada’da başlatılacak” dedi.

Bu tür yarışmalara katılmaya önem verdiklerini belirten GUBY Müdürü Doç. Dr. Ali Riza ise; “Düzenlenen bu yarışmada öğrencilerimiz, hazırlayacakları geleneksel Gökçeada yemeğine katmış oldukları yorumun sonucunu görme imkanını bulacaklar, yüksekokulumuzun ismini duyuracaklar ve Gökçeada’mızın geleneksel yemeklerinin bir örneğini tanıtmış olacaklar. Bu yarışmanın, öğrencilerimizin çalışma ve başarma azmine, yeteneklerini geliştirmesine ve motivasyonlarının artmasına da katkı sağlayacağını düşünüyorum. İleriki tarihlerde Türkiye’de ve yurt dışında düzenlenen yarışmalara da daha fazla ekiple katılma arzusu içerisindeyiz. Öğrencilerimizin bu yarışmadan madalya ile döneceklerine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: canakkaleninrehberi.com

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÇOMÜ Haber 25 Haziran 2018, Pazartesi