Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Avustralya ve Yeni Zelanda Heyeti’nin ÇOMÜ Ziyareti

Avustralya ve Yeni Zelanda Heyeti’nin ÇOMÜ Ziyareti
Avustralya ve Yeni Zelanda’yı temsilen bir heyet Çanakkale Kara Savaşları’nın 97. Yıldönümü Anma Törenleri ve ÇOMÜ’yle işbirliği çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni ziyaret etti.
Avustralya Gazi İşleri Bakanlığı Müsteşarı Ian Campbell, Yeni Zelanda Büyükelçisi Taha Macpherson, Avustralya Anzak 100. Yıl Komitesi Başkanı Orgeneral ve Eski Genel Kurmay Başkanı Angus Houston, Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanlığı Genel Müdürü Tuğgeneral Rick Ottoway, Avustralya Büyükelçiliği Müsteşarı Ian Fletcher ve Avustralya Büyükelçisi Albay David Stevens dan oluşan heyet, Rektör Vekili  Prof. Dr. İbrahim Kaya tarafından karşılandı.Prof. Dr. İbrahim Kaya heyeti üniversitede konuk etmekten duyduğu mutluğu ifade ederek, ÇOMÜ hakkında kısa bilgiler verdiği konuşmasında, Avustralya ve Yeni Zelanda ile birlikte yürütülen akademik çalışmaları anlattı.

Yeni Zelanda Büyükelçisi Taha Macpherson; heyet olarak Çanakkale’de önemli ve verimli görüşmeler yapıklarını, üniversite ile ortak çalışmalara önem verdiklerini ve görüşmeler neticesinde ÇOMÜ’nün vizyonunu daha iyi gördüklerini, ileride gerçekleşecek ortak çalışmaların bu doğrultuda çok verimli olacağına inandıklarını belirtti.

Avustralya Gazi İşleri Bakanlığı Müsteşarı Ian Campbell ise, ortak bir tarihi paylaşan milletler olarak Çanakkale’ye duydukları saygı ve önemin altını çizerek ortak çalışmaların artması dileklerinde bulundu.

Avustralya Anzak 100. Yıl Komitesi Başkanı Angus Houston; kalabalık bir heyetle Çanakkale’yi ziyaret ettiklerini ve ortak tarihlerinin önemli bir noktasını teşkil eden Çanakkale’yi ve Çanakkale ruhunu hep canlı tutmak istediklerini belirtti.

Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanlığı Genel Müdürü Rick Ottoway ÇOMÜ ile işbirliğine önem verdiklerini önümüzdeki dönemler için programlar belirlemeye çalıştıklarını söyledi.

ÇOMÜ Uluslararası İkili İşbirlikleri birim sorumlusu Uzman Banu Tekin, ÇOMÜ’nün her iki ülke ile öğrenci ve akademisyen düzeyinde çalışmaları olduğunu, bu çalışmaları zenginleştirmek için yeni projeler hazırladıklarını ifade etti.

Toplantı Prof. Dr. İbrahim Kaya’nın Çanakkale Savaşları’nın 100. Yıldönümü’ne denk gelen 2015 yılı için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ülke genelindeki çalışmalara danışmanlık yaptığını belirtmesi ile sona erdi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 18 Ekim 2018, Perşembe