Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Rektör Laçiner, CHP Milletvekili Sarıbaş’a Cevap Verdi

Rektör Laçiner, CHP Milletvekili Sarıbaş’a Cevap Verdi

www.comuhaber.com

CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, önceki gün TBMM’de yaptığı basın açıklamasında Rektör Laçiner’i ağır bir dille eleştirmiş, Laçiner’i Çanakkale’yi germekle suçlamıştı.

Sarıbaş açıklamasında ““Sayın rektörümüz her telden çalan ve her konudan anlayan bir yönetici konumunda televizyon televizyon gezerek siyasi görüşlerini öne çıkarıp siyasete yön verme girişimlerinde bulunmaktadır. Sayın rektör Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitimize atandıktan sonra ne üniversitemizde ne de barışın kenti Çanakkalemizde huzur kalmamıştır. Ulu orta her yerde bilip bilmediği her konuda ahkam kesen halkımızın dini inançları ile oynayıp kin ve düşmanlık tohumları eken, korku ve telaşa düşüren birinin üniversitemizin başında kalmasına asla razı olmayacaktır.” demişti.

Rektör Laçiner, Sarıbaş’ın açıklamalarına, isim vermeden yazılı bir basın açıklaması yaptı. Laçiner “Üniversitemizdeki bazı kişilere duyulan kişisel ve/veya ideolojik husumetler kurumu yıpratacak ve Çanakkalemize zarar verecek boyutlara ulaşmamalıdır” dedi.

“Demokrasi sizin hoşunuza giden sözler söylendiğinde gösterdiğiniz hoşgörü değil, sizin hoşunuza gitmeyen cümleler kurulduğunda gösterebildiğiniz hoşgörüdür” ifadelerini kullanan Laçiner, “Bir ülkede üniversite rektörleri de söyleyecekleri sözlere kendileri karar veremeyecekse, o ülkede ne bilimden, ne eğitimden, ne de demokrasiden bahsedilebilir” dedi.

İşte Laçiner’in CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş’a verdiği cevap:

“Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) siyaset üstü bir kurum olarak Çanakkalemize, ülkemize ve tüm insanlığa bilim ve eğitim yoluyla katkı vermeye çalışmaktadır. Üniversitemiz Türkiye Cumhuriyeti yasalarına, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı olarak, evrensel değerleri benimsemiş ülkemizin güzide eğitim-öğretim ve bilim yuvalarından biridir.

Üniversitemizde bayrak yarışı 2011 Mart ayında gerçekleşen bayrak değişimi ile tüm hızıyla sürmektedir. Bu yarışa destek vermek isteyen herkesin eleştirilerini yapıcı bir dille, insafla ve özenle yapması gerektiği aşikârdır. Üniversitemizdeki bazı kişilere duyulan kişisel ve/veya ideolojik husumetler kurumu yıpratacak ve Çanakkalemize zarar verecek boyutlara ulaşmamalıdır.

Ayrıca Üniversitemiz bilim insanlarının, özellikle de Üniversite yöneticilerinin ifade özgürlüğünü zedeleyecek ve ‘susturma’ olarak algılanabilecek açıklamalardan kaçınmak gerekir. Bir ülkede üniversite rektörleri de söyleyecekleri sözlere kendileri karar veremeyecekse, o ülkede ne bilimden, ne eğitimden, ne de demokrasiden bahsedilebilir. Demokrasi sizin hoşunuza giden sözler söylendiğinde gösterdiğiniz hoşgörü değil, sizin hoşunuza gitmeyen cümleler kurulduğunda gösterebildiğiniz hoşgörüdür.

Üniversitemiz ülkemiz kanunları ve bilimsel etik çerçevesinde faaliyetlerini kendisine verilen sınırlı olanaklar içinde yerine getirmeye çalışmaktadır. Üniversitemizin ihtiyaçları ile olanakları arasında bariz bir uyumsuzluk varken, Üniversite yönetimi büyük fedakârlıklar içinde bilime, eğitime, Çanakkale’ye, ÇOMÜ’ye ve Türkiye’ye hizmet etmeye çalışmaktadır. Bunca fedakârlık içinde çalışan kişilerin destek ve işbirliği bekledikleri yerlerden abartılı, maksadını aşan, hatta hakarete ve baskıya varan davranışlar görmemesi gerekir.

Bu bağlamda açık çağrımızdır, parti içi rekabetlerinizde veya diğer partiler ile olan polemiklerinizde lütfen Üniversitemizi ve onun kıymetli bilim insanlarını siyaset dışında tutunuz. Üniversitemiz yönetimini belli bir partiye veya siyasi görüşe yakın ya da uzak göstermeye çalışmayınız. Bunun ne size, ne Çanakkale’ye, ne de Üniversitemize bir faydası dokunmayacaktır.”

1 Yorum

  1. Zeynep 17 Ocak 2012 Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 18 Ekim 2018, Perşembe