Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

İsrail Üniversitesinde Kürtçe Eğitimi Başladı

İsrail Üniversitesinde Kürtçe Eğitimi Başladı

İsrail’ın Tel Aviv Üniversitesi, İstanbul Kürt Enstitüsü’nün sunduğu akademik destekle Kürtçe eğitime başladı. Derslere, Kürtçe’ye ilgi duyan Yahudi öğrencilerin yanı sıra bu ülkede yaşayan Kürtler katılıyor.

Kürtçe dil eğitimine İsrail  tarihinde ilk olarak Tel Aviv Üniversitesi’nde başlandı. İsrail’in en büyük devlet üniversitelerinden Tel Aviv Üniversitesi’ndeki Kürtçe ders, akademik kadronun yanı sıra her düzeyden öğrenciye açık tutuluyor.

Dersleri Kuzey Irak’taki Erbil Üniversitesi Siyaset bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu olan Cenk Sağnıç veriyor. Bir yılı aşkın süredir İsrail’de yaşayan Türk vatandaşı Sağnıç, Erbil Üniversitesi’nde yüksek eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans  eğitimi almak için bu ülkeye gitmişti.

İsrail’in en büyük devlet üniversitelerinden Tel Aviv Üniversitesi’nde bu yıl kredilendirilmeden sunulan ve akademik kadro ile her düzeyden öğrenciye açık olan dersleri Federal Kürdistan Bölgesi üniversitelerinden Hewlêr Kürdistan Üniversitesi siyaset bilimi ve uluslar arası ilişkiler bölümü mezunu Ceng Sağnıç vermekte.

Bir buçuk yıldan beri İsrail’de yaşayan kuzey Kürdistanlı Sağnıç, Federal Kürdistan Bölgesi’nde yüksek eğitimini tamamladıktan sonra İsrail’de yüksek lisans eğitimine devam etmekte. Ajansımıza Kürtçe dersler ile ilgili bilgi veren Sağnıç, derslere ilginin beklenenin üstünde olduğunu ve öğrencilerin tüm kitap ihtiyaçlarının İstanbul Kürt Enstitüsü tarafından ücretsiz karşılandığını belirtti.

Öğrenci profilinin hayli yüksek olması sebebiyle İstanbul Kürt Enstitüsü’nün Kürtçe dil eğitimi alanında uzman kadroları tarafından özel bir ders programı hazırlanmasının yanı sıra dersler yine uzman eğitimcilerce hazırlanmış videolar ile desteklenmekte.

Ceng Sağnıç’a göre Kürtçe dersleri dil dersi olmanın çok ötesinde Kürdistan’a ve Kürt kültürüne açılan bir kapı. Son altı haftadır devam eden dersler süresince klasik Kürt edebiyatından örnekler, modern Kürt müziği ve Kürtçe’nin zengin lehçeleri arası bağlantılar katılımcılarca en çok ilgi gösterilen konular.

Sağnıç Kürtçe’yi İsrail’de öğretmekten çok büyük gurur duyduğunu belirtikten sonra “öğrencilerin ilgisini en çok çeken ne oldu” sorumuza kuzey Kürdistan’da Türkiye Cumhuriyeti tarafından değiştirilen şehir ve bölge isimlerinin katılımcıların ilgisini çektiği şeklinde cevap verdi ve şöyle devam etti:

“Tahmin edileceği üzere derslere katılanların hemen hepsi Ortadoğu siyaseti ve tarihi alanında akademik çalışma yapan insanlar. Bunun yanı sıra katılımcıların büyük çoğunluğu Arapça ve Türkçe bilmekte. Uzun yıllardır yaptıkları çalışmalarda kullandıkları, duydukları ve hatta belki de ziyaret ettikleri Kürdistan şehirlerinin bu ülkenin asıl halkı tarafından çok başka isimler ile anılıyor olması muhakkak ki onlar için çok ilgi çekici.”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 18 Ekim 2018, Perşembe