Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Doktorlar Uyarıyor! Kış İshallerine Dikkat…

Doktorlar Uyarıyor! Kış İshallerine Dikkat…

Çocuğunuz Hasta İse Kreşe Değil, Doktora Gönderin!

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Suzan Saçar Ve Yrd. Doç. Dr. Naci Topaloğlu uyarıyor; Çocuklarınız hasta ise kreşe değil doktora gönderin.

Ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulunan doktorlar kış aylarında artan çocuk ishal vakalarına dikkat çekerek aileleri uyardı.

İshalin önlem alınmadığı takdirde bulaşmaya devam edeceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Naci Topaloğlu “İshal daha ağırlıklı olarak küçük çocuklar, hamileler ve bir şekilde bağışıklığı azalmış olan kişilerde daha sıklıkla görülür” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Naci Topaloğlu, özellikle küçük çocuklarda daha çok görülen kış ishallerine dikkat çekti ve bu dönemde anne babaların daha dikkatli olmalarını istedi. İshal’in virüs yolu ile oluştuğunu ve ortak kullanım alanları ile hızlı bir şekilde başkalarına bulaşabildiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Naci Topaloğlu şunları söyledi:

“Genel enfeksiyonla ilgili kış ishalleri dönemindeyiz. Kışın, daha çok spesifiksel olan ishaller virüs ishalleri şeklindedir. Özellikle kış aylarında ağırlıklı olarak beklediğimiz virüs ishalleridir. Virüs ishallerinin diğer ishallerden ayırıcı özelliği, ortak kullanım alanları ile hızlı bir şekilde başkalarına bulaşabiliyor olmasıdır. Virüs ishallerinde hijyen iyi olsun kötü olsun, fakir olsun zengin olsun önemli değil, eğer virüs ortam da bulunuyorsa hızlı bir şekilde bulaşabiliyor.”

“Önlem Alınmazsa Salgına Dönüşebilir”

Virüslerin özellikle vücut direnci zayıf çocukları daha fazla etkilediğini belirten Yrd. Doç. Dr. Naci Topaloğlu “Eğer aileler dikkat etmezse Anaokullarında, Kreşlerde ve ilkokullarda ishal vakaları hızlı bir şekilde artabilir. Özellikle, aileler bulantısı olan veya kusan bir çocuğu kreşe gönderirlerse ve oda diğer çocuklarla temas ederse ortamdaki tüm çocuklar ishal olabilir” dedi.

Hasta Olan Çoçuğu Kreşe Göndermeyin!

Doç. Dr. Suzan Saçar da kış mevsiminde virüs hallerinde artış beklediklerini vurguladı. Virüsten korunmak için virüslü ortam ile teması kesmek gerektiğini anımsatan Saçar, şunları söyledi:

“Önlem için teması kesmek lazım. Çocukların virüslü ortam ile temasını kesmek, en az hijyen kadar önemli. Hem hijyeni düzenlemek hem de teması kesmek gerekiyor. Kısacası hasta olan çocuğu kreşe, anaokuluna göndermemek lazım. Aksi halde ister istemez temas olacağı için, ortamdaki tüm çocuklarda hasta olacaktır. İshali önlemek için üç temel prensip vardır. Biri temiz su temini, ikincisi temiz gıda, üçüncüsü de kişisel hijyen. Çocuk tuvaletten çıktıktan sonra eller mutlaka güzel yıkanacak, kapı kolları mutlaka temizlenecek gerekirse klorlanacak, bu şekilde diğer kişilere geçmesi engellenecek. Çünkü okul, kreş gibi ortamlarda en fazla bulaşım bu şekilde, kapı kollarından olur.”

Çoçuklar Kapalı Su Tüketsin

Özellikle çocuklar için temiz suyun önemine dikkat çeken Doç . Dr. Suzan Saçar, İmkân varsa mutlaka kapalı suyun tüketilmesini tavsiye ederken imkân olmaması halinde içecek sularının kaynatılmasını önerdi.

Besinlerden kaynaklı ishallerinde bu dönemde artabileceğini anımsatan Doç. Dr. Suzan Saçar, “Çocuk tuvalete girdikten sonra ellerini iyice yıkamazsa ve besinleri, meyveleri elleyip herhangi birisini seçmeye çalışıp onu almazsa diğer çocuk o besini alırsa, virüs bulaşması kolaylaşıyor. Bunun için gıdaların da meyvelerinde özellikle temiz suyla yıkanması veya kabukların soyulması ile önlemler alınabilir.” dedi.

Kişisel Hijyene Dikkat

Kişisel hijyenin önemini de hatırlatan Doç. Dr. Suzan Saçar, özellikle ellerin iyi bir şekilde yıkanması gerektiğini vurgularken “Birincisi, ellerimizi bileklerimizden itibaren parmak araları ile birlikte, sıcak su ile çok güzel şekilde yıkayacağız. İkincisi de hasta kişinin elleri nereye dokundu ise oraları seyreltilmiş çamaşırlı su ile sterilize edeceğiz” dedi.

Çocuklarını kesinlikle susuz bırakılmamasını söyleyen Saçar, ishalin bir nevi vücudun savunma mekanizması olduğunu söyledi. Çocuklarının ishal olduğunu gören ailelerin panik yapmamaları gerektiğini vurgulayan Saçar, ailelerin çocuklarının beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“İshalde en önemli şeylerden bir tanesi özellikle çocuklarda, beslenmeye devam etmektir. Yani bir çocuğun hastalığı ne olursa olsun ve rahatsızlığının nedeni de ne olursa olsun, çocuk beslenemiyorsa hastaneye yatmalıdır. Damar yolu açılıp beslenmelidir. Biz, ilk öncelikli olarak, çocuğun vücut direncinin düşmesini engellemek için sıvı kaybını önlemeye çalışıyoruz. Bize başvurulduğunda ishali durdurmak için bir çalışma yapmıyoruz, aksine çocuğun vücudundan mikrobu atmak için destek oluyoruz.”

Virüslerden korunmak için en iyi önlemin çocuğun virüslü ortamdan uzak tutulması olduğunu ifade eden Doç. Dr. Suzan Saçar “En iyi önlem için hasta olan çocuğun kreşe değil, doktora gönderilmesini tavsiye ediyoruz.” dedi.

comu.edu.tr

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 15 Aralık 2018, Cumartesi