Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Mutan: “Üniversite Hastanesi’nin Kepez’den Gitmesinden Dolayı Mutluyum”

Mutan: “Üniversite Hastanesi’nin Kepez’den Gitmesinden Dolayı Mutluyum”

Kepez Beldesi Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Kepez’den Terizoğlu Kampüsü’ne taşınma kararından dolayı mutlu olduğunu açıkladı. 

Olay gazetesine verdiği demeç ile herkesi şaşırtan Mutan Hastane’nin Kepez’de şu an bulunduğu yerde gelişmesi halinde Kepez’in şehir planlarına zarar vereceğini de iddia etti.

Mutan şunları söyledi:

“Üniversitenin Tıp Fakültesi için 2012’de kazma vurulacak denmiş. Ben çok bahtiyar oldum, bir hekim olarak mutlu oldum… Benim karşı çıktığım nokta, polemiği Kepez’de ki bir pazaryeri ve düğün salonu yerine sıkıştırıp, sadece kendi dönemiyle hizmeti sınırlı görenlere,  “ben bugün varım, yarın yokum işte yaparım ederim” diyenlere, bu kentin dokusunun ciddi olarak bozulması anlamında, bu kentte bundan sonra yaşayıp bu kentte ölecek insanlara saygı duyma anlamında bizde kentin hekimliği adına tabi ki bu dokunuşlarımız olacak.”

Hastane Kepez’in Dokusunu Bozuyordu

Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Kepez’in kent dokusuna büyük zarar verdiğini öne süren Mutan “Tıp Fakültesinin gideceği yer İstanbul, İzmir değil. Yine Çanakkale sınırları içinde, zannediyorum Terzioğlu Kampüsü’ne yapılacak” dedi.

Mutan başından itibaren Üniversite Hastanesi’nin Kepez’de genişlemesine müsaade etmemiş, söz konusu alanda pazar yerinin kurulduğunu, ayrıca bir de düğün salonunun bulunduğunu belirtmişti. Hastanenin büyümek istediği alanlar aslında Kepez Belediyesi’ne değil, İl Özel İdaresi ile Maliye’ye ait. Buna rağmen belediye Hastane’nin büyümesine engel olmak için her şeyi yaptı. Bu engelleme nedeniyle Hastane’nin büyümesinin en az 3 yıl geciktiği ve Çanakkale’nin bu işten ciddi maddi kayıplarının da olduğu ifade ediliyor. Ancak en büyük kaybı Kepez esnafı ve halkı görecek. Hastane sayesinde değeri artan emlak ve ticareti artan işyerleri Hastane’nin taşınması ile iş ve değer kaybına uğrayacak.

Hastane ve Tıp Fakültesi binalarının 2012 içinde temelleri Terzioğlu Kampüsü içinde atılacak ve bloklar halinde aşama aşama açılacak. İnşaat süresince hizmette aksama olmaması için Kepez’deki binanın yanında açılacak olan geçici prefabrik poliklinikler devreye girecek. Ancak Terzioğlu’ndaki inşaat tamamlanır tamamlanmaz Kepez’deki poliklinikler ve yataklı hizmetlerin önemli bir kısmı merkez kampüse alınacak. Kepez’de çok küçük bir semt polikliniği ile birkaç ameliyathanenin kalması bekleniyor. Bu durumda Başkan Mutan’ın arzusu yerine gelmiş olacak ve Tıp Fakültesi Hastanesi’nin günlük çalışan sayısı 20-30 kişiye, hasta sayısı ise 50-100 kişiye kadar düşecek. Bazı tahlillerin de Kepez’de yapılabileceği, ancak Hastanenin % 90’lık kısmının Kepez dışına çıkacağı belirtiliyor.

Mutan ise Kepezlilere endişe etmelerine gerek olmadığını, çünkü Devlet Hastanesi’nin Kepez’e geleceğini ifade ediyor. Oysa ki Devlet Hastanesi TOKİ evlerinin yukarısında, Üniversite Kampüsü’nün hemen yanına geliyor. Böylece hem Üniversite Hastanesi, hem de Devlet Hastanesi Kepez merkezinden neredeyse 10 km uzağa taşınmış olacak.

Konu ile ilgili olarak görüşlerine başvurmak istediğimiz Üniversite yetkilileri ise bu hususta herhangi bir açıklama yapmak istemediklerini ifade ettiler.

Ne mutlu, insanlar İstanbul’a, İzmir’e gitmeyecek. Tüm donanımıyla adam gibi bir hastane olacak. Çanakkale en iyisine en güzeline layık. Bu yüzden biz her türlü desteği vermeye hazırız.

demokratcanakkale.com

2 Yorum

  1. Şerafettin 24 Ocak 2012 Cevapla
  2. öncü 10 Mart 2014 Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 20 Mart 2019, Çarşamba