Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Sosyal İş Sendikası, ÇOMÜ’ye Dava Açmaya Hazırlanıyor

Sosyal İş Sendikası, ÇOMÜ’ye Dava Açmaya Hazırlanıyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde personele dayalı hizmet alımı ihalesinin geçikmeli yapılması ve personel sayısının azaltılması sebebi 36 işçi işlerine dönememişti. Sosyal-İş Sendikası, yaptığı açıklama da 36 işçi için işe iade davası açmaya hazırlandıklarını belirtti.

Sosyal İş Sendikasının yaptığı açıklama şöyle:

“Sendikamızın Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) taşeron ilişkisinin incelenmesi için yaptığı başvuru üzerine, iş müfettişleri inceleme yapmıştır. İş müfettişleri, muvazaalı yani hukuka aykırı taşeron ilişkisi tespit ederek, rapor tutmuştur. ÇOMÜ Rektörlüğü, rapora iş mahkemesinde itiraz etmiştir.

Ancak ÇOMÜ Rektörlüğü, dava açtığı için kesinleşmeyen müfettiş raporunu gerekçe göstererek, yeni ihalenin geciktiğini iddia etmiştir. İhalenin gecikmesi nedeniyle, işçiler Ocak ayının yaklaşık ilk 20 gününde çalışamamıştır. Dahası ÇOMÜ Rektörlüğü, 30 Aralık 2011 tarihinde yaptığı açıklamada, “Üniversitemiz bir tek personelini dahi çıkarmamıştır, çıkarmayı düşünmemektedir” ve “Ancak yenilenecek ihale geçtiğimiz yıl almış olduğumuz hizmetin gerektirdiği personel sayısını bile aşacak mahiyettedir” demiş olmasına rağmen, ÇOMÜ Rektörlüğü verdiği sözü tutmamıştır. Yeni ihalede personel sayısı artmamıştır. Öte yandan yeni ihaleyi, eski taşeron şirket almasına rağmen, yaklaşık 36 işçiye işbaşı yaptırılmamıştır. Dahası bu işçiler yerine yeni işçiler almıştır.

Sonuçta hiçbir gerekçe gösterilmeksizin, kara kışın ortasında 36 işçi, işsiz bırakılmıştır. ÇOMÜ Rektörlüğü, ihalenin gecikmesi ve bazı işçilerin işe başlatılmamasının nedeninin sendikamızın yaptığı başvuru olduğunu iddia etmektedir. Rektörlük, bir yandan müfettiş raporuna itiraz etmekte, bir yandan da itiraz ettiği yani kabul etmediği müfettiş raporu nedeniyle mevcut sorunun ortaya çıktığını öne sürmektedir. Rektörlük, işine geldiğinde müfettiş raporunu reddetmekte, işine geldiğinde kabul etmektedir.

Bugüne kadar taşeron şirketler değişmesine rağmen, işçiler işlerine devam etmiştir. İlk defa 2012 yılının başında, hem de taşeron şirket değişmemiş olmasına rağmen, 36 işçi dışarıda bırakılmıştır. Bu durumun sorumlusu, sözünü tutmayan ÇOMÜ Rektörlüğü ve taşeron şirkettir.

ÇOMÜ’de işçiler ilk defa bu Rektörlük döneminde, hem de Rektörlük söz vermesine rağmen işten çıkarılmıştır. Hal böyle iken Rektörlüğün Bizimle ilgisi yok” demek gibi bir lüksü yoktur.

Sendikamız her aşamada ve her konuda Rektörlük ile görüşme yapmış olmasına rağmen, Rektörlük sürekli olarak “Sendika bizle görüşmedi” demektedir. Aynı Rektörlük, işçilerin işten çıkarılmasına ilişkin sendikamızın yaptığı tüm görüşme çağrılarına yanıt dahi vermemiştir. Dolayısıyla sendikamız bu haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı sessiz kalmayacaktır. Sosyal-İş Sendikası, tüm işçiler, işlerine dönene kadar, fiili ve hukuki olarak her türlü girişimde bulunacaktır.

Bu kapsamda ilk olarak 27 Ocak 2012 günü, işten çıkarılan üyelerimiz için işe iade davası açacağız ve saat 12:30’da Çanakkale Adliyesi önünde bir basın açıklaması yapacağız.

Basın açıklamasında, ÇOMÜ’de yaşanan haksızlık ve hukuksuzluğu ayrıntılı bir biçimde tek tek
kamuoyuna açıklayacağız ve bundan sonra yapacağımız çalışmaları duyuracağız. Tüm Çanakkalelileri, işten atılan işçilere destek olmak için 27 Ocak 2012 günü saat 12:30’da Adliye önüne bekliyoruz.

Sendikamız, dün olduğu gibi bugün de Rektörlük ile görüşmeye açıktır. Sosyal-İş Sendikası ÇOMÜ Rektörlüğü’nü, işten çıkarılan tüm işçilerin işbaşı yapması için göreve çağırmaktadır.”


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 20 Mart 2019, Çarşamba