Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

ÜDS Başvuruları Pazartesi Başlıyor

ÜDS Başvuruları Pazartesi Başlıyor

Doçent adaylarına yönelik yapılan Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) için başvurular 6 Şubat Pazartesi başlıyor. 18 Mart’ta yapılacak sınav için 15 Şubat akşamına kadar başvuru yapılabilcek.

ÖSYM’nin internet sitesinde yapılan açıklamaya göre, ÜDS Almanca, İngilizce ve Fransızca olarak fen, sağlık ve sosyal bilimler olmak üzere üç ayrı alanda yapılacak. Yılda iki kez mart ve ekim aylarında düzenlenecek sınav Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Isparta, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mersin, Samsun, Sivas, Trabzon, Van ile Lefkoşa ve Bişkek’te (Kırgızistan) ÖSYM tarafından uygulanacak.

İlk uygulama tarihi 18 Mart olan ÜDS’ye girmek isteyen adaylar, 2012-ÜDS İlkbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Başvuru Formu’na başvuru süresi içinde ÖSYM’ninhttp://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilecekler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak. ÜDS’de 100 üzerinden 65 veya daha fazla puan alan doçent adayları başarılı sayılacaklar.

Yabancı dil koşulunu karşılamak için, doktora adayları ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların da ÜDS’ye girmeleri ve 100 üzerinden 55 veya daha fazla puan almaları gerekiyor. Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmelikleri uyarınca, mesleki bilgi sınavlarının sonucuna göre yerleştirilme işleminin yapılabilmesi için yabancı dil yeterliliği aranıyor.

Yabancı dil yeterliliği için İngilizce, Fransızca veya Almanca’dan birisinden Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’nda veya Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı’nda 100 üzerinden en az 50 puan almış olmak ya da bu puana denk kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak şart.

ÜDS sonuçları yüksek lisans programlarına giriş için de kullanılabileceğinden, lisans programı mezunu ile lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de bu sınava girebilirler. Ancak bu öğrencilerin ilgili üniversiteden yüksek lisans programları için ÜDS sonuçlarının kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmeleri gerekiyor.

Başvuruların nasıl yapılacağına, sınavın uygulanmasına ve sınav sonuçlarının kullanımına ilişkin ayrıntılı bilgi 2012-ÜDS İlkbahar Dönemi Kılavuzu’nda yer alacak.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 18 Ekim 2018, Perşembe