Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Çanakkale Belediyesi, Zamanında ÇOMÜ’ye Ait 15 Binayı Mühürlemiş…

Çanakkale Belediyesi,  Zamanında ÇOMÜ’ye  Ait 15 Binayı  Mühürlemiş…

Demokratcanakkale.com da yer alan habere göre, 1998’de dönemin CHP’li Belediye Başkanı İsmail Özay, sırf rektörünün dünya görüşünü beğenmediği için ÇOMÜ’ye ait 15 binayı mühürletmiş.

Haber şöyle:

Yakın tarihimizde bir belediye başkanı, sırf rektörünün dünya görüşünü beğenmediği için toptan üniversite binalarını mühürletmişti. Dünya tarihinde az görülür bu olayın hangi şehirde yaşandığı okurlarımızı çok şaşırtacaktır. Dönemin rektörüne göre aynı belediye başkanı bununla da yetinmeyip Üniversite’nin gelişmesini engelleyebilmek için elinden geleni yapmış.

Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye aday bu tavrın kahramanı olan belediye başkanının kim olduğunu merak ediyorsanız biz hemen söyleyelim: Bu kişi CHP’li başkan İsmail Özay. Üstelik de bu garipliğin yaşandığı şehir de yabancı değil, Çanakkale.

-“BAŞKAN, ÜNİVERSİTE’NİN GELİŞMESİNİ ENGELLİYOR, BU NASIL OLUR? –

15 Nisan 1998 tarihli gazeteler bu durumu şu şekilde anlatıyor:

“Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahman Güzel, Çanakkale Belediye Başkanı’nın üniversiteye karşı tavır alıp, hizmetleri engellediğini ileri sürerek, “Ruhsatlı 15 binamızı haksız yere mühürlediler” dedi.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahman Güzel, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin günden güne geliştiğine dikkat çekerek, “Ancak, Çanakkale Belediyesi, üniversitenin gelişmesini engelleyecek biçimde bizlere önemli ölçüde zorluklar çıkartıyor. Dünyada ve Türkiye’de hiçbir yerel yönetim kendi şehrinin üniversitesine karşı çıkmaz. Aksine ona yardımcı olur. Maalesef Çanakkale’de yerel yönetimin bugüne kadar üniversiteye yardımını göremedik. Çanakkale Belediyesi’nin, üniversiteye karşı bir tavrı var. Adeta üniversitenin gelişmemesi için belediye başkanı elinden gelen çabayı harcıyor. Böyle birşey olabilir mi?” diye konuştu.

-BELEDİYE RUHSATLI 15 BİNAYI MÜHÜRLEMİŞ –

Çanakkale Belediyesi’nin üniversitenin ruhsatlı olan 15 binasını haksız yere mühürlediğini de belirten Rektör Prof. Dr. Güzel, “Bizim yapılarımız üniversite yerleşim alanındadır. Bir bina yapacağımız zaman belediyeye bilgi verip ruhsat alıyoruz. Biz belediyeye müracaatımızı yapıp, daha sonra inşaatımıza başlıyoruz. Üniversitelerin parasının ne zaman geleceği belli olmadığı için inşaata başlıyoruz. İnşaat devam ederken belediye 3 gün önce mühürlediği yere daha sonra da gelip ruhsat veriyor. Böyle şey olur mu? Hem ruhsat vereceksin, hem de mühürleyeceksin. Bunu bir türlü anlamış değilim. Ambulans garajı mühürlü, 3 baraka mühürlü, kütüphane mühürlü, öğretim elemanları bloku mühürlü, merkezi kafeterya mühürlü, Fen-Edebiyat Fakültesi mühürlü, hatta rektörlük binası bile mühürlü. Bu nasıl iş? Bunların ruhsatları var. Sağlık, eğitim ve savunmada her türlü kurum yardımcı olur. Ancak Çanakkale’de belediye bizlere yardımcı olacağına tam tersine engel oluyor” dedi.

-ÖZAY TARZI DEVAM MI EDİYOR? –

Yukarıdaki haberi dikkatlice okuyan herkes Kepez’de Üniversite Hastanesi’nin karşılaştığı zorlukları, CHP Milletvekili Ali Sarıbaş’ın TBMM’de Rektör hakkında yaptığı ağır ithamları herhalde daha iyi anlayacaktır. Siyaset bilimcilere göre İsmail Özay tarzı siyaset Çanakkale’de bazı kişilerce devam ettirilmeye çalışılıyor.

demokratcanakkale.com

2 Yorum

  1. Altay Halil 04 Şubat 2012 Cevapla
  2. Kulak 24 Mayıs 2012 Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 22 Ocak 2019, Salı