Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Türkiye ve Dünyada Tek “ÇOMÜ AYAY”

Türkiye ve Dünyada Tek “ÇOMÜ AYAY”

Değişen, gelişen, sofistike bir boyut kazanan dünyamızda ve ülkemizde,  doğal ve insani kaynaklı afetlere etkin tedbirlerin alınması kaçınılmaz bir mecburiyet halini almıştır. Bu unsurlar çerçevesinde farklı ülkelerde çeşitli çalışmalara imza atılmıştır. Genç ve dinamik nüfusa sahip olan Türkiye bu ülkelerden sadece bir tanesidir. Farklı dünya ülkelerinde afet, acil durum ve istenmeyen olağan üstü halleri etkili bir şekilde sevk ve idare edebilmek için; akademik, askeri, STK, Baro, Mülki İdare çerçevesinde kurum ve kuruluşlar mevcuttur.

Afet ve acil durum hallerinde etkin görev alacak bireyleri yetiştirmek için seferber olan ülkelerden biriside Türkiye’dir. Akademik anlamda ilk olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde kurulan Acil Yardım ve Afet Yönetimi programı gelişen çağa, ayak uydurma açısından oldukça büyük önem teşkil etmektedir.

Türkiye’de ilk olarak Çanakkale ilinde faaliyete geçen lisans düzeyindeki Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü ilk öğrencilerini 2005 yılında kabul etmiştir ve 2009 yılı içerisinde ilk mezunlarını vermiştir. İlerleyen süre zarfında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi ve Muğla Üniversitesi bu güzide programı kurmak için girişimlerde bulunmuşlardır.

Pratik yaşamında müthiş bir şekilde yer ettiği ülkelerde, bu durum afet, acil durum ve farklı olağan dışı istenmeyen kriz hallerinde geçerliliğini ortaya koymuştur. Tek numaralı sistem ile İtfaiye, 112, Polis ve farklı afet ve acil durumlarda görev alan devlet kurumlarının çağrı merkezi doğrultusunda yönlendirilmesi bu pratikliğin ve gerekliliğin doğal bir sonucudur. Tabii ki bu kurumların idare biçimi de tam donanımlı personeller vasıtasıyla olmalıdır. Bu personellerin kompleks bir eğitimden geçen Acil Yardım ve Afet Yönetimi Programı mezunlarının olması tartışılmaz bir gerekliliktir.

Bu programdan mezun olan öğrenciler şuan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüklerinde ‘’Enformasyon Memuru’’  kadrosunda görev almaktadır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı yakın zaman içerisinde diplomaları imzalamaya başlamış ve isteyen bölüm mezunları özel hastanelerde bulunan   ’’Acil Servis’’departmanlarında da görev alabilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 20 Mart 2019, Çarşamba