Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

bigazete.com.tr, Kendi Kendini Yalanladı

bigazete.com.tr, Kendi Kendini Yalanladı

bigazete.com.tr adlı internet sitesi önceki gün ÇOMÜ Haber’i hedef alan ve karalayan bir haber yayınladı.

ÇOMÜ Haber’in, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile kurumsal bir bağının olmadığından bihaber bigazete.com.tr, ilgili haberde rektörlüğü, akademisyenleri ve öğrencileri hatta cumhuriyet savcısını dahi göreve çağırdı.

Peki ÇOMÜ Haber ne mi yaptı da karalamaya maruz kaldı?

Alıntı yaptığı haberde kaynak ismini “bigazete” yerine “BİGazete” şeklinde yazdı. Şaka gibi değil mi?  İki harfi büyük yazdı diye bigazete.com.tr, cumhuriyet savcılarını göreve çağırdı.

demokratcanakkale.com’dan iktibas ederek yayınladığımız “Terzioğlu Vakfı’nda Neler Olmuş Neler” başlıklı haberde yer alan harf hatasından yola çıkan bigazete.com.tr, yalan iddialar ile ÇOMÜ Haber’i karalama furyasına dahil oldu.

İletişim e-postamız olan comuhaberci@gmail.com adresine 19.54’de düzeltme talebi ileten bigazete.com.tr, 40 dk. sonra 20.34’de, ÇOMÜ Haber’i karalayan ve hedef gösteren bir habere imza attı. Alt tarafı harf hatası yapılmıştı ki ilgili haber başka bir siteden iktibas edilmişti. Ve düzeltme maili ulaştıktan bir buçuk saat sonra harf hatası düzeltildi.

Düzeltme talebine cevap bile beklemeden, ÇOMÜ Haber’i hedef alan bigazete.com.tr’nin bu tavrını iyi niyetten uzak ve manidar buluyoruz. Anlıyoruz ki ÇOMÜ Haber, birilerinin canını çok sıkıyor ve canları sıkılanlar da fırsat bulur bulmaz saldırmaya başlıyor.Öte yandan  bigazete.com.tr’nin ÇOMÜ Haber’in popülaritesini kullanarak bilinirliliğini artırmaya çalıştığı da aşıkardır.

bigazete.com.tr 20.34’de yayınladığı ilk metinde, iletişim adresimizin “naylon”(sahte) olduğunu yazdı… Hatta comuhaberci@gmail.com adresinin olmadığını dahi iddia etti. İletişim Fakültesi mezunları tarafından yönetilen bigazete.com.tr’nin araştırmacılığını tebrik ediyoruz ama belirtelim ki, iletişim adresimiz doğrudur ve aktifdir.

bigazete.com.tr, Kendi Kendini Yalanladı

Dahası var.

bigazete.com.tr bir habercilik başarısına daha imza atarak 23.50’de güncellediği haberde comuhaberci@gmail.com adresinden gönderilen cevap iletimizi hem yayınladı, hem ÇOMÜ Haber’e teşekkür etti hem de comuhaberci@gmail.com adresinin sahte olduğunu yineledi. Evet, bigazete.com.tr olmadığını iddia ettiği mail adresinden gelen iletiyi, sitesinde yayınlayarak kendisini yalanladı.

bigazete.com.tr 23.50’de güncellediği haberde, 20.34’de yayınladığı ilk metinde bazı oynamalar yaparak, güncellediği metinde sitemizin adres, telefon bilgilerinin olmadığını, yeni bir şey keşfetmiş gibi künye de müstear isimler kullanıldığının anlaşıldığını yazdı.

Anlamayanlar için bir kez daha vurgulayalım. İsimlerin müstear olduğunun anlaşılması için özel bir çaba sarf etmeniz gerekmiyor. Biz zaten künyede açık bir şekilde editörlerimizin müstear isim kullandığını belirtiyoruz. Dahası adres ve telefon bilgilerini de yazmak mecburiyetimiz yok. Bize ulaşmak isteyenler, sizin de bize ulaştığınız gibi mail adresimize ya da iletişim panelinde ki formu doldurarak rahatlıkla iletişime geçebilirler.

ÇOMÜ ile Kurumsal Bir Bağımız Yok

ÇOMÜ Haber, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin gayri resmi yayın organı değildir. Sloganımızda yer alan “gayri resmi” ifadesi ÇOMÜ Haber’in Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile kurumsal bir bağının olmadığını belirtmek için kullanılmıştır. Anlaşılan İletişim Fakültesi mezunu abilerimiz yanlış anlamış.

Bugün isteyen her kimse, hiçbir resmi kuruma danışmadan ve izin almadan bir web sitesi kurabilir. Yasaların izin verdiği ölçüde istediği gibi yayın yapabilir. Bu bakımdan ÇOMÜ Haber’i illegal bir site olduğunu iddia etmek ve hedef göstermek, iletişim fakültesi mezunu ağabeylerimize yakışmamış dahası trajikomik bir hale düşürmüştür.

Yöneticilerinin öğrencisi olması dışında her hangi bir bağının olmadığı ÇOMÜ Haber’i ilgilendiren bir mevzuda bigazete’nin ÇOMÜ’ye “medya hukukunu, etiğini bilmesini ve yerel medyaya örnek olmasını” tavsiye etmesi oldukça gariptir. Bu noktada bigazete’nin asıl hedefin de ÇOMÜ Haber değil, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olduğu açıktır.

ÇOMÜ Haber, ÇOMÜ’de okuyan öğrenciler tarafından kurulmuş yine ÇOMÜ öğrencileri tarafından yönetilmektedir. ÇOMÜ Haber, ÇOMÜ’de okuyan binlerce öğrenci ve öğretim üyesinin sesidir. ‘Naylon’ değil, binlerce öğrenci ve öğretim üyesinin dili, gözü ve kulağıdır.

Bu arada İletişim Fakültesi mezunu ağabeylerimizin yönettiği bigazete.com.tr, sürmanşette yer alan cümlenizin içinde kullandığınız “ilgli” kelimesi Türkçede yoktur, doğrusu “ilgili” olacaktır. Yine haber metninizin sondan bir önceki cümlesinde yer alan “üniviversitenin” kelimesinin, doğrusu “üniversitenin” olacaktır.

İki harfi büyük yazdık diye cumhuriyet savcılarını göreve davet eden bigazete.com.tr’nin aynı hassasiyeti göstermemesi uyarılarında ki samimiyeti (!) ve art niyeti göstermiyor mu?

bigazete.com.tr’nin ÇOMÜ Haber’i karalamasına en iyi cevabı, bizleri takip eden öğrenci ve akademisyenlerin vereceğini biliyor, saygılar sunuyoruz.

21 Yorum

 1. Hak Sever 05 Şubat 2012 Cevapla
  • Sadettin Bigalı 05 Şubat 2012 Cevapla
 2. Tayfun BAŞER 05 Şubat 2012 Cevapla
 3. Rükiye 05 Şubat 2012 Cevapla
 4. cuneyt aloğlu 05 Şubat 2012 Cevapla
 5. Sibel Uyar 05 Şubat 2012 Cevapla
 6. İsmail 05 Şubat 2012 Cevapla
 7. Rüştü 05 Şubat 2012 Cevapla
 8. sevinç 05 Şubat 2012 Cevapla
 9. Davut Onuncuköy 05 Şubat 2012 Cevapla
 10. Hakkı 05 Şubat 2012 Cevapla
 11. Serpil 05 Şubat 2012 Cevapla
 12. Haluk 05 Şubat 2012 Cevapla
 13. Ekrem 05 Şubat 2012 Cevapla
 14. Talat 05 Şubat 2012 Cevapla
 15. Tevfik Bülbül 05 Şubat 2012 Cevapla
 16. orçun 05 Şubat 2012 Cevapla
 17. Polemik 05 Şubat 2012 Cevapla
 18. Webmaster 06 Şubat 2012 Cevapla
 19. Eylül 08 Şubat 2012 Cevapla
 20. mehmet 21 Mart 2012 Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 24 Ocak 2019, Perşembe