Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Dindar da Değilsiniz, Tinerci de! Peki Nesiniz?

Dindar da Değilsiniz, Tinerci de! Peki Nesiniz?

on5yirmi5 yazarı Mustafa Alcan “Dindar da Değilsiniz, Tinerci de! Peki Nesiniz? ” başlıklı yazısında dindar nesil tartışmalarına farklı bir açıdan bakıyor. 

Mustafa Alcan – on5yirmi5

Dindar nesil tartışmaları aldı başını gidiyor. Siyasi cepheler ve söz sahipleri kendilerinden beklenen tavırlarını sergiliyor.

İtiraz ve tepkilerden sonra akla şu soru geliyor: Siz kendinizi hangi nesilden görüyorsunuz?

Dindar da değilsiniz, tinerci de! Peki nesiniz?

Tercihleriniz, yaşam biçiminiz, inançlarınız sizi hangi sınıfa sokuyor?
Aha da tamamen objektif yaklaşımla hazırladığım nesil kategorileri!

Dumanlı Nesil: Olgunlaşma sürecini hızlandırmış gibi görünmek için ‘nargile kafe’lere sığınan nesildir. Aynı neslin uyuşturucu kullanım yaşını küçülten güruh olduğu da söylenebilir. Dumansız hava sahasından nefret eden bu nesil, hava kirliliğine karşı filtrelenmelidir. Ki ciğerlerine çektikleri zehri, ağız ve burun şeklindeki bacalarından olduğu gibi salamasınlar.

Entry Nesli: Adam gibi söyleyecek sözü olanların da kaçak güreşip rumuzların arkasına sığınanların da olduğu bir nesildir. Mizah zekâsını, tumturaklı laflar etme/sokma merakına kurban edenlerin çoğunlukta olduğu nesil, yazmakla iş yapmanın aynı olduğunu sanma talihsizliği yaşamaktadır. Çok sesliliğe katkılarından ötürü tebrik, sayıp sövdükleri için tahkir, atıp tuttukları için teessüf edilesi nesil, yine de umut vaat etmektedir.

Başparmak Nesli: 
Derdni genlikle smsle ifade edn nslin başprmkları, dğer insn türlrine göe daha fzla glişmştr. “Ekmksz durablrm ama kntörsz asla” diyn nesl cep teli bağmlsıdr. Hytlarını maknye bğlı yşadklrını farkedmyn nesl, sms yzmadki hızıyla ddak uçukltmktdr. Bu nesl gnllikle “slm, s.a, evt, hyr, aeo, tşk, tbr, bye, grşrz” gibi kelmlrle anlşr. Bnlar içn en byk risk; kelmlrden snra hytı da kısa kesmyi istyck olmlrdır.

Dündar Nesil: Emekliye ayrılarak ‘dindar nesil’ tartışmalarını bir yanıyla eksik bırakan Uğur Dündar’ın haber ve programlarıyla büyüyen nesildir. Bu nesil, liselilerin namaz kılmasını da sorunlu görür, başörtülü hemşireleri de. Bu nesil, araştırmacı ve tarafsız (!) gazeteciliği, kravat mendil uyumunu, hamam böceğini, ve testis ameliyatlarını acayip önemser.

OYDAŞ NESİL: Diğer nesillere göre hayli yenidir. Şunun şurasında 6 aylık bir geçmişleri var. Aslında bu nadir ve talihsiz nesil, estirilen medya rüzgarları ve kaset marifetiyle siyasi ikbal edinen bir genel başkanın uydurmasıdır. Anketlere göre bu nesil şimdiden başka partilere kaymıştır. Böylelikle kendilerine ‘oydaş’  ismini verenlere isimlerinin haklarını veren nesil, kendilerini az da olsa sempatik göstermeyi becerebilmiştir.

SİHİRLİ NESİL: ‘El çabukluğu marifet’ izahını ciddiye alamayacak kadar koşullanmış bir yeni TV kitlesidir. ‘Alnımızda bilgilerden bir sihirli değnek’ şarkısını milli marş kabul etmektedirler.
Kendilerini ilerleyen yaşlarında bekleyen bazı tehlikeler için şu nesillere bknz. Pokemon, Süpermen, Batman, He Man, Bilumum Man ve Bruce Lee ve Cüneyt Arkın…

İHL NESLİ: Dîne dair bilgisi olan ama genellikle belli bir yaşa kadar ‘bildiğini yapmayarak’ Allah’ın rahmetine sığınan bir nesildir. Dinî fıkraları her yerde, ‘özel’ fıkraları kendi aralarında anlatırlar. Daha düne kadar mezuniyeti sorun edildiği için iş başvurusu yapmayı bile göze alamamışlardır. Lehte aleyhte bütün siyasetçilerin göz bebeği olan bu ölü yıkayıcılar(!), kendi halinde vatan evlatlarından oluşur. Hepsi imam değildir. İyidirler, hoşturlar, zararsızdırlar.

Ve tek cümleyle diğerleri…

Mek Nesli: Ülkenin tahıl, sebze vb. gıda potansiyelini umursamayıp kendini hamburger ve patates kızartmasına vuran big mac nesildir.

Dürtücü Nesil: Sosyalleşmeyi dürtmek zanneden, kendini ‘beğen’miş ve sadece video ‘paylaş’an bir nesildir.

PESçi Nesil: Gece oynayıp, gündüz uyuyan ya da uyuklayan hırslı bir nesildir.

Ofsayt Nesil: Ömürleri boyunca 13. adam olarak yaşayan fanatik nesildir. Yaşantıları genellikle gole giderken ofsayta düşmekten ibarettir.

İddaalı Nesil: Tribünlerde kaybettiğini kağıtlarda arayan nesildir. Alt olur.

Perşembe Nesli: ‘Sır’ kavramını tek seferde en net ve çarpıcı şekilde ifade edebilen şiddetten uzak nesildir. Polat’tır, Memati’dir.

Ben 10 Nesli: Son olarak Pokemon’la kendini gösteren ‘uçan kaçan neslin’ son temsilcileridir.

‘Taaarkaaaaaaan’cı Nesil: Cıss takı cıss tak, cıss takı cıss tak, cıss takı cıss tak, Cıss takı cıss tak cıssssss… Bir de; seni çöpe atacağım poşete yazık!

2 Yorum

  1. ahmet 10 Şubat 2012 Cevapla
  2. Eyüp Sultan 10 Şubat 2012 Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 20 Mart 2019, Çarşamba