Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

BİİBF’de Değişim Sürüyor

BİİBF’de Değişim Sürüyor
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesine (ÇOMÜ) bağlı Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) kütüphanesinin inşaatına bu yıl başlanacak.

ÇOMÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, temeli 18 Mart’ta Çanakkale Deniz Zaferi yıl dönümü kutlama programında atılması planlanan kütüphanenin 4 ayda tamamlanması hedefleniyor.

2 Katlı 2 Bin 840 metrekarelik alanda hizmet verecek binanın zemin katında 900 metrekarelik okuma salonu, ikinci katında ise idari ofisler ve okuma salonu bulunacak. Kafeteryanın da ziyaretçilere hizmet vereceği kütüphanede yazın açık havada hizmet sunulacak.

Kütüphane’nin 2 yıl içinde yaklaşık 50.000 kitaplık bir koleksiyona ulaşması bekleniyor. Bu rakamın ilerleyen yıllar içinde 100.000 kitabın üzerine çıkması hedefleniyor. ÇOMÜ Merkez Kütüphanesi’nde ise 200.000′e yakın kitap bulunuyor. Kütüphane sadece kitap koleksiyonu ile değil ücretsiz öğrenci bilgisayar labaratuarıyla da Biga’daki ÇOMÜ öğrencilerine hizmet verecek.

Ağaköy Ramazan Aydın yerleşkesi’ndeki değişimin Kütüphane ile sınırlı olmadığı, ayrıca 2011 içinde Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun inşaatına da başlanacağı ifade ediliyor.

ÇOMÜ Rektörlüğü’nün yerleşke ile ilgili en temel hedefi ise bu yerleşkede öğrenci sayısını 10.000′in üzerine çıkararak Ağaköy’ü tek başına bir üniversite havasına sokabilmek. Bu bağlamda Biga merkezde yer alan Biga Meslek Yüksekokulu’nun da Ağaköy’e taşınması, ayrıca yeni fakültelerin de bu yerleşkede açılması planlanıyor. Diğer taraftan Ağaköy’deki iyileştirmeler de devam ediyor.

Bu bağlamda ilk olarak 2 ayrı bankanın bankamatikleri Rektörlüğün girişimleri ile yerleşke girişine yerleştirildi. Ek olarak yerleşkenin pek çok noktasına oturma grupları, banklar ve kamelyalar yerleştirildi.

Binaların mantolma çalışmaları da sürüyor. Aynı bağlamda binaların dış cephe estetik iyileştirmeleri de sürüyor. Fakülteye çok sayıda klima montajı tamamlandı. Sınıfların ses izolasyonu sürüyor, yeni izolasyonlar planlanıyor.

Biga için bir diğer iyi haber ise Kredi Yurtlar Kurumu’nun ve Terzioğlu Vakfı’nın yurtlarının da yerleşke çevresinde yükseliyor olması. 2012-2013 öğretim yılına yaklaşık 1.000 yeni öğrenci yurdu kapasitesinin eklenmesi bekleniyor.

Eğer Rektörlüğün Biga stratejisi başarı ile tamamlanabilirse Ağaköy’de ayrı bir üniversite daha yükselmiş olacak. ÇOMÜ’nün bu istikametteki çalışmalarına Biga Kaymakamlığı ve Biga Belediyesi de tam destek veriyor.

 

1 Yorum

  1. Ekrem 11 Şubat 2012 Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 22 Ocak 2019, Salı