Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

YÖK Başkanı, Mardin’de Konuştu

YÖK Başkanı, Mardin’de Konuştu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, “Rektör arkadaşlarımla yüz yüze, üniversitelerinin meselelerini, YÖK ile ilişkilerini, Türk yüksek öğretim sistemini bütün lehçeleriyle değerlendirmeye, tartışmaya çalışacağız” dedi.

Prof. Dr. Çetinsaya, ilki Mardin Artuklu Üniversitesi ev sahipliğinde üniversitenin senato toplantı salonunda düzenlenen Üniversiteler Bölge Toplantısı’na katıldı. Toplantının açılışında konuşan Prof. Dr. Çetinsaya, göreve başladıktan sonra ilk Üniversiteler Arası Kurul toplantısına katıldığında, bütün rektörlere, “Sizler ne olur Ankara’ya gelmeyin. Ben sizin ayağınıza geleceğim. Sizlerle birlikte olmak için toplantılar gerçekleştireceğim” dediğini hatırlattı. Prof. Dr. Çetinsaya, şöyle konuştu: “Tabi Van bir istisnaydı. Van’a özel olarak gittim onu bu toplantılar dizisinin bir parçası saymadım. Şimdi bu toplantılar serisinin ilkini burada yapmaktan çok mutluyum. Yine göreve geldikten sonra bütün üniversitelerimize birer yazı gönderip onlardan kendi durumlarını analiz eden raporlar istemiştim. O raporlar geldi. Yükseköğretim Kurulu’ndaki arkadaşlarımızla analiz ettik, değerlendirdik. Rektör arkadaşlarımla yüz yüze üniversitelerinin meselelerini, YÖK ile ilişkilerini, Türk yüksek öğretim sistemini bütün lehçeleriyle değerlendirmeye, tartışmaya çalışacağız. Gerek bu analizlerden çıkan sonuçları, gerekse kendilerinin görüşleri ve düşüncelerini hep birlikte masaya yatıracağız.”

Öğrenci konseyi başkanlarıyla buluşacak

Toplantıya, Adıyaman, Batman, Dicle, Gaziantep, Gazikent, Harran, Kilis 7 Aralık, Mardin Artuklu, Siirt, Şırnak ve Zirve üniversitesi rektörlerinin katıldığını belirten Prof. Dr. Çetinsaya, “Bu toplantının bitiminde, bu üniversitelerin öğrenci konseyi başkanlarıyla bir araya geleceğim. Öğrenci arkadaşlarımızın temsilcileriyle görüşmeler yapacağım. Onların fikirlerini, ihtiyaçlarını, taleplerini değerlendireceğim. Daha sonra Ankara’ya döndüğümde de bütün hepsini ayrı ayrı analiz etme imkanım olacak” diye konuştu. Prof. Dr. Çetinsaya, bu toplantılar dizisini bir ay zarfında, Doğu Anadolu, İç Anadolu, Marmara, Karadeniz, Akdeniz ve Ege bölgelerinde tamamlamayı planladığını belirterek, toplantı dizisini bitirdikten sonra kendi politikalarını, izleyeceği siyaseti ve çeşitli konuları açıklamak üzere bir basın toplantısı düzenleyip kamuoyu ile paylaşacağını belirtti.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 20 Mart 2019, Çarşamba