Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Uludağ Üniversitesi, MOBESE Kameralarıyla İzlenecek

Uludağ Üniversitesi, MOBESE Kameralarıyla İzlenecek

Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü’nde 75 kameradan oluşan MOBESE sistemi kuruldu. 16 bin dönümlük Görükle Yerleşkesi, bundan sonra daha güvenli olacak.

Yaklaşık 50 bin öğrencinin eğitim gördüğü ve Tıp Fakültesi’ne her gün binlerce kişinin geldiği Uludağ Üniversitesi’nde, Türkiye’de henüz yeni olan IP sistemli, yüksek kalitede görüntü veren, yönetilebilir yazılımlı kamera sistemi devreye alındı.

Hafif raylı ulaşım sisteminin yerleşke içinden geçmesi nedeniyle kampüs içine giren araç ve yolcu yoğunluğunun artması, üniversitenin önemli bir kısmının orman olması ve geçmişte yaşanan sorunlar, Uludağ Üniversitesi’nin yeni güvenlik önlemleri almasını zorunlu kıldı.

Üniversite yönetimi 1 milyon lira harcayarak 2 ay gibi kısa sürede kapalı devre kamera sistemini hizmete aldı. Kapalı devre kamera sisteminde 37 tane direk üzerine konulan 39’u hareketli olmak üzere toplam 75 kamera, yerleşkeyi sürekli tarıyor.

Sistem yüksek kalitede görüntüyü fiber optik kablolarla IP iletişim sistemi sayesinde güvenlik merkezine gönderiyor.

Sistemde, görüntüler üzerinde nesne algılama/tanımlama, kişi sayma, bölgesel hareket algılama, dijital çip uygulaması, giren araçların plaka kayıtlarını alma, önceden işaretlenmiş plakalı araçlar geçtiğinde alarm üretme gibi birçok imkan bulunuyor.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof Dr Kamil Dilek, yardımcıları ve danışmanlarıyla birlikte güvenlik merkezinde sistem hakkında incelemelerde bulunarak görevli personele başarılar diledi.

bursadabugun.com

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 20 Mart 2019, Çarşamba