Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

İslami Facebook “Salam” Dedi

İslami Facebook “Salam” Dedi

İslam dünyasının sosyal ağı olarak yola çıkan ve “İslami Facebook” olarak adlandırılan Salamworld, 300 milyon Müslüman internet kullanıcısını sanal ortamda toplamak için İstanbul Boğazı’na yerleşti.

Şirketin Ortaköy’deki Emin Vafi Korusu’nda yer alan köşkünde düzenlenen toplantıda konuşan Salamworld Yönetim Kurulu Başkanı Abdul- Vakhed Niyazov, “Biz bir Barack Obama projesi değil, bir ümmet projesiyiz. Hiçbir ülkeye bağlı değiliz. 3 yılda 50 milyon dolar yatırım yapacağız” diyor.

İstanbul’da Türk Ticaret Kanunları’na göre kurulmuş bir şirket olduklarını belirten ancak Salamworld’ün ortakları ve finans kaynakları hakkında bilgi vermekten kaçınan Niyazov, bunun gerekçesini ise şu sözlerle açıklıyor: “Bu  uluslararası bir proje. 4 ülkeden 7 ortağı bulunuyor. Bu ortaklar arasında Rusya’dan ben ve Kazakistan’dan  Nurserik Kudereyev var. Diğer ortakları veya bu ortakların ülkelerini şimdilik söyleyemem. Malum güzel bir kadın, komple çıplak olsa bile ilgi çekmez, o yüzden yavaş yavaş bizimle ilgili bilgi sahibi olacaksınız.”

VÜCUDUN AÇIKLIĞINI ÖLÇEN YAZILIMI VAR
İstanbul Ticaret Odası (İTO) kayıtlarına göre 24 Ağustos 2011’de kurulan Salamworld’de Niyazov’un ve Kudereyev’in 100 biner TL ile yüzde 1’er hissesi bulunuyor. Şirketin diğer ortağı ise Salamworld Corp. 3 yılda 10 milyonu Türkiye’den olmak üzere 30-50 milyon kullanıcı hedefleyen platformda içerik İslami kurallara uygun olarak filtrelenecek.

Bikinili fotoğraf veya video gibi içeriklere izin verilmeyecek olan Salamworld’de kullanıcıların yazışmaları da İslami kurallara göre filtrelenecek. Bu filtrelemeler için ten renginden vücudun açıklık oranını ölçen  yazılımların yanı  sıra kullanıcıların şikâyetleri esas alınacak.

HELAL ŞEHİR REHBERİ VE ONLINE FETVA VERECEK
Bu yıl ramazan ayında açılacak olan Salamworld’ün Kürtçe dahil 15 dilde faaliyette olacağını anlatan Salamworld Halkla İlişkiler Direktörü Yavuz Selim Kurt ise “İslami IT projesi Salamworld’de online fetva, online İslam Wikipedia’sı ve online helal şehir rehberi de olacak. En büyük amacımız ümmeti sanal dünyada birleştirmek. İslam Altın Dinarı’na
dayanan bir online helal alışveriş platformu da kuracağız” diye konuştu. Öte yandan Salamworld, ilk Global  Zirvesi’ni yarın İstanbul Çıragan Palace Kempinski Hotel’de gerçekleştirecek. 30’dan fazla ülkeden din adamı ve siyasetçinin yer alacağı zirveye, Türkiye’den tasavvuf müziği sanatçısı Ahmet Özhan da katılacak.

Siyasetle işimiz yok ama Erdoğan’ı beğeniyoruz
‘Bizim siyasetle işimiz yok’ diyen Niyazov, “Prensip olarak siyasete uzak duruyoruz. Ama Başbakan Erdoğan ve takımının yaptıkları hoşumuza gidiyor” dedi. Türkiye’de diğer Müslüman ülkelerdeki gibi karışıklıkların yaşanmadığını ve rejiminin istikrarlı olduğunu belirten Niyazov şöyle konuştu: “Müslüman ülkelerin büyük şehirleri içinde en  büyüklerden biri İstanbul. Ayrıca İstanbul Müslüman dünyası ile diğer dinler arasında bir köprü. Bu yüzden de ofisimiz Boğaz Köprüsü’nün hemen yanında.”

HaberTürk

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 29 Mayıs 2020, Cuma