Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Depremzede Üniversiteli Okumak İçin Çobanlık Yapıyor

Depremzede Üniversiteli Okumak İçin Çobanlık Yapıyor

Yaklaşık 5 ay önce Van’da meydana gelen 7,2’lik deprem felaketinde enkaz altından çıkarılan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencisi Gül Mehmet Yavuz (23), Van’da eğitimin kademeli olarak başladığı bu günlerde yarım bıraktığı okuluna devam edebilmek için çobanlık yapıyor. 

Evli, 1 çocuk babası olan Coğrafya Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Gül Mehmet Yavuz, Van’da meydana gelen 7.2’lik deprem felaketine evde yakalandı. Tamamen çöken 6 katlı binanın enkazında 1 saat ölüm kalım mücadelesi veren Yavuz, arama kurtarma ekiplerinin zamanında müdahalesiyle sağ kurtulmayı başardı. Enkazdan çıkarıldığında bir ara gözlerini açıp binaya baktığında binanın yerle bir olduğunu gördüğünü, başka bir şey hatırlamadığını anlatan Yavuz, binada birçok kişinin enkaz altında kalarak hayatını kaybettiğini söyledi.

Eğitim öğretimin başladığı Van’da deprem nedeniyle yarım bıraktığı Üniversite eğitimini sürdürmek için Güroymak’a bağlı Gölbaşı beldesinde babasına ait tek gözlü bir odada ailesiyle kalan Yavuz, okul harçlığı kazanmak için de çobanlık yapıyor. Babasına ve diğer komşularına ait koyunlara bakarak okul harçlığını çıkarmaya çalışan Yavuz, tek başına çalışarak hem üniversite okumanın hem de ailesine bakmanın zorluklarıyla mücadele ediyor.

Yetkililerden kendisine yardım etmelerini isteyen Yavuz, “Zaten bana ait hiçbir şeyim yoktu. Olanı da Van’da enkazda kaldı. Bu yüzden ailemle birlikte babama ait tek gözlü bir odada kalıyorum. Depremden hemen sonra Güroymak’a gelerek babamın yanına yerleştim. Van yarım kalan okuluma devam etmem gerekiyor. Bu sebeple köyde çobanlık yaparak para kazanmaya çalışıyorum. Ancak Van’a geri döndüğümde hem okul hem de aileme bakmak çok zor olacak. Bu yüzden yetkililerden okulu bitirene bana burs sağlanması konusunda yardım etmelerini istiyorum” diye konuştu.

Gölbaşı beldesinde gününün büyük bir bölümünü koyunları otlatarak geçiren Yavuz, boş zamanlarında ise ders çalışıyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 14 Ağustos 2020, Cuma