Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Kemalizm Diktesi – Zorundamıyım?

Kemalizm Diktesi – Zorundamıyım?

Türkiye’de yazarlık yapıyorsanız ve Atatürk’ü kaleme alıyorsanız belli bir çevre tarafından ya vatan haini ya da vatanperest ilan edilirsiniz. Ben genelde vatan haini yerine konan ‘’kötü adam’’ olmuşumdur. Ama şu da bir gerçektir ki Türkiye’de, daha yeni yeni kaldırılmaya başlanan Kemalizm dayatmalarının karşısında vatan haini ilan edilmeden duramıyorsunuz.

Yıllarca Atatürk ismini kullanarak bu halka zulüm etmeyi alışkanlık haline getiren bu zihniyetin Atatürkçü değil Kemalist olduğunu açıklamak gerektiğini düşünüyorum. Peki, Atatürkçülük ile Kemalizm arasındaki fark nedir? Mesela, Atatürkçülük Atatürk’ü sevmektir, Kemalizm ise Atatürk’ü zorla sevdirme diktesidir. Mesela, Atatürkçülük Atatürk’ün ilke ve inkılâplarına bağlı olmaktadır, Kemalizm ise Atatürk İlke ve İnkılâplarının beyinlere dayatma girişimidir. Yani Atatürkçülük bir düşünce biçimiyken, Kemalizm bir düşünce dayatmasıdır. Peki, ben deniz Atatürkçü müyüm? Değilimdir, zorunda mıyım? Değilim. Ama her siyasi görüş gibi o görüşe de saygılıyımdır.

Biz bunları söylerken yemediğimiz laf kalmıyor, Atatürk düşmanı ilan ediyoruz. Şöyle bir düşünüyorum da, iyisiyle-kötüsüyle bir devlet kurmuş, bir ordu yönetmiş, sonra da her insanın gideceği yere gitmiş. Ölen bir insana nasıl bir düşmanlık beslenebilir ki?

Tabi bu zihniyetler için ölüm kavramı pek bir şey ifade etmediği için ölmüş bir insanın düşmanıymış gibi gösterdiler bizi. Hatta Can Dündar bile hazırladığı ‘’Mustafa ‘’ adlı belgesel filminin bazı sahnelerinden dolayı Atatürk düşmanı ilan edilip, linç edilmek istenmişti.’’Muhteşem Yüzyıl’’ dizisinde Osmanlı Tarihi yerden yere vurulmasına rağmen dizi yine de oynamaya devam ediyor. Düşünsenize aynı dizi ekibinin ‘’Muhteşem Cumhuriyet’’ adlı bir dizi çektiğini. İlkokuldaki tarih derslerimize tekrar dönerdik galiba…

Yani diyeceğimin özeti: Atatürk’ün şahsına, ailesine hakaret etmek başka bir şey, Atatürk’ün politikalarını, ilkelerini, inkılâplarını eleştiri süzgecinden geçirmek başka bir şeydir. Son günlerde sosyal medyada bir resim görüyorum. Atatürk heykelinin kafasına işaret yapan başörtülü kızları çekmişler. Üstüne de bir yazı koymuşlar : ‘’ Alın size dindar nesil! ‘’ Zihniyete bakar mısınız? Güya o resim üzerinden (Atatürk putlaştırması üzerinden) tüm başörtülüleri ya da dindar yetişmek isteyen nesli kötüleyecekler. Yani az daha zekân olsa geri zekâlı olacaksın derler ya, o durumu yansıtan bir mantık…

Bana göre Atatürk heykelinin önünde diz çöküp, heykeli öpüp koklamaya çalışarak Mustafa Kemal’i putlaştıran insanların cehaletiyle, heykelin önünde hakaret işaretleri yaparak resim çekinen kafaların cehaleti birbirini tamamlar. Ne Atatürk’ü sevebilmeyi bilebilmişlerdir ne de sevememeyi. Yaşar Nuri Öztürk putperestlikten çok yakınır ama nedense bu putperestliğe bir türlü değinmek istemez, nedense? Neyse buna da biz değinelim de çorbada bir tuzumuz olsun.

Bir de yeni yapılacak olan anayasada 5816 sayılı Atatürk’ü Koruma kanunu ( Benim ifademle Kemalistleri koruma ve Atatürk’ü kullanma kanunu) kaldırılacak mı? Kemal Kılıçdaroğlu böyle bir kanuna gerek olmadığı açıklamasını yapmıştı. Tabi ki onun sözüne güvenmiyoruz ama neden bir devletin kurucusu böyle bir kanunla korunmaya çalışılır onu da anlamış değilim. İşte bu da bir Kemalizm kanunudur, bir diktedir. Atatürk’ü kullanarak bu halk üzerindeki çirkin emellerini gerçekleştirmek isteyen zihniyetlerin sığındığı bir kalkandır.

Yine kıyameti koparacaklar ama bu kanunun kaldırılacağını onlarda yavaş yavaş kabullenmeli diye düşünüyorum.

2 Yorum

  1. ABİ 16 Nisan 2012 Cevapla
  2. Hasan TAHSİN 16 Nisan 2012 Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 22 Ocak 2019, Salı