Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Ödüller Sahiplerini Buldu!

Ödüller Sahiplerini Buldu!

Ortak Akıl Topluluğu’nun düzenlediği “2011 Yılı En İyiler” anketi sonuçlandı. 24 farklı kategoride 33 bin ÇOMÜ öğrencisinin oy kullandığı anketin sonucunda her kategoride en çok oyu alan kişi ya da kuruma Troia Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle ödülleri verildi.

Törene Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kaya, üniversite yöneticileri, akademisyenler, kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Feyza Sönmezöz ve Okutman Ömercan Satır’ın müzik dinletisi ile devam etti.

“Üniversiteler evrensel değerlerin en önemli temsilcileri”

Müzik dinletisinin ardından Ortak Akıl Topluluğu Akademik Danışmanı Okutman Halil İbrahim Bulan ödül töreni ile ilgili konuşma yaptı. Bulan konuşmasında şunları söyledi: “Üniversitelerin evrensel değerlerin en önemli temsilcileri olduğu bilinciyle etkinlikler düzenlemeye başladık; öğrencilerimiz bu etkinliklerde aktif görev alarak kendilerini geliştirdiler, sosyal hayatlarına renk kattılar. Öğrencilerimizin günlük yaşamlarında oluşturdukları çerçeveyi genişletmek ve bakış açılarını Türkiye geneline çevirmek amacıyla onlara ‘Türkiye’nin 2011 yılındaki en iyilerini’ sorduk. Burada hem konu başlıklarımız hem de alt seçenekler tamamen öğrencilerimizin tercihleriyle şekillendi. 2011 yılı Kasım ve Aralık aylarında uygulanıp değerlendirilen anketimizin her aşamasına katkı sunan başta Rektörümüz Prof. Dr. Sedat Laçiner olmak üzere öğrencilerimiz, idarecilerimiz, hocalarımız, benimle birlikte gece gündüz çalışan Ortak Akıl Topluluğu üyelerimize ve bizi onurlandıran çok değerli ödül sahiplerimize şükranlarımı sunuyorum”.

“Atalarımızın başardığını bilim ve eğitim alanında da başarmalıyız”

Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner ise konuşmasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin  yaklaşık yüz yıl önce atalarımızın başardığının bir benzerini bilim ve eğitim alanında başarmalı diyerek şunları ifade etti: “Çanakkale’nin Avrupa yakasında yüz binlerce insan şu anda koyun koyuna yatıyor. Orada iman gücüyle, akılla, vatan sevgisiyle büyük bir kahramanlık hikayesi yazıldı. Dünyanın son centilmen savaşı olarak adlandırılan bir savaşa tanık olduk. Ecdadımız birlik olunduğunda nelerin başarıldığını kanıtlamış oldu. Şimdi Çanakkale’nin Asya yakasında bize düşen bilim, sanat, eğitim karması diyebileceğimiz bir abide misali üniversite oluşturmaktır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, yaklaşık yüz yıl önce atalarımızın başardığının bir benzerini bilim ve eğitim alanında başarmalı diye düşünüyorum. Bizler bu duygularla üniversitemizin yirminci yılına giriyoruz. ‘2011’in En İyileri’ amatör ruh ile Ortak Akıl Topluluğu öğrencilerimizin yaptığı bir çalışma. ÇOMÜ bünyesinde iki yüzün üzerinde topluluk bulunuyor. Tahminim odur ki, ÇOMÜ bu sayı ile en çok öğrenci topluluğunun bulunduğu üniversite. Bu bize üniversitemizin ne kadar aktif olduğunu gösteriyor. Burada ‘en iyi’ seçilen pek çok isim iş yoğunlukları dolayısıyla şu an aramızda değil. Kimisinin Avrupa’da maçı var, kimisi Sayın Bakanımız Ahmet Davutoğlu gibi ülkeden ülkeye koşturuyor. Dolayısıyla bugün ödüllerin bir kısmını verebileceğiz. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Türkiye’nin en iyilerini buraya getirdiği için Ortak Akıl Topluluğu’na teşekkür ediyorum. Bizleri kırmayıp buraya kadar gelen çok kıymetli ‘En iyi’lere de huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum”.

Açılış konuşmalarının ardından Öğr. Gör. Öznur B. Doğangün’ün sunuculuğunda “2011 Yılının En İyileri Anketi” sonuçları açıklandı ve ödüller en çok oyu alan kişi ve kurum temsilcilerine takdim edildi.

Anket sonuçlarına göre yılın en iyi bakanı seçilen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yoğun programı nedeniyle ödül törenine katılamayacağını bildirirken, törene bir mesaj gönderdi. Bakan Davutoğlu mesajında  bir ülkenin tarihsel geçmişi, kültürel değerleri, ekonomik kalkınmışlık düzeyi, jeopolitik konumu ve stratejik derinliğinin o ülkenin en önemli zenginliklerinden biri olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Ancak bir ülke için asıl zenginlik sahip olduğu genç ve dinamik nüfusudur. Türkiye bu anlamda oldukça zengin bir potansiyele sahip, dünyanın en önemli ülkelerinden biri konumundadır. Bu ülkenin gerçek sahipleri olarak siz gençler, hem derin ve köklü geçmişimizin hem de aydınlık geleceğimizin sözcüsü olacaksınız. Geleceğimiz de ülkemiz de sizlere emanettir. Bu emaneti en güzel şekilde, incitmeden taşımak ve farklılıklarımızı bir eksiklik değil zenginlik olarak görerek bu toprakların yüzyıllardır aşina olduğu birlik ve beraberlik duygusu içinde gelecek nesillere aktarmak da bu emanetin bir gereğidir. Bu duygu ve düşüncelerle yurtdışı seyahatim nedeniyle aranızda olamamaktan üzüntü duyuyorum, Onsekiz Mart Üniversitesi’nde eğitim ve öğretim gören öğrencilere ve Ortak Akıl Topluluğu Kulübüne başarılar diliyorum”.

Bir diğer anket sonucuna göre en iyi gazete köşe yazarı seçilen Mehmet Altan ise konuşmasında Çanakkale’yi çok sevdiğini ifade ederek Çanakkale Savaşları’nın siperlerini ziyaret ettiğini ifade etti. Altan, gerçekleştirdiği ziyarette savaşın izlerini, dehşetini gördükçe içinin kanadığını ve savaşın gerçek nedenlerini bir kez daha sorguladığını ifade etti. Öğrencileri savaşın sonuçları yanında nedenlerini de araştırması gerektiğini ifade eden Altan, böyle bir ödüle layık görüldüğü için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencilerine çok teşekkür ettiğini de sözlerine ekledi.

33 bin ÇOMÜ öğrencisinin tercihine göre “2011 Yılı En İyileri Anketi” tüm konu başlıkları ve kazananları ise şöyle:

1) Yılın En İyi Bakanı: Ahmet Davutoğlu
2) En İyi Gazete Köşe Yazarı: Mehmet Altan
3) Yılın En İyi Televizyon Gazetecisi: Uğur Dündar
4) Yılın En İyi Gazetesi: Habertürk
5) Yılın En İyi Filmi: Eyvah Eyvah 2
6) Yılın En İyi Yönetmeni: Mahsun Kırmızıgül
7) Yılın En İyi TV Dizisi: Öyle Bir Geçer Zaman Ki
8) Yılın En Beğenilen TV Dizi Sanatçısı: Kıvanç Tatlıtuğ
9) Yılın En İyi Televizyon Show Programı: Beyaz Show
10) Yılın En İyi Ana Haber Spikeri: Uğur Dündar
11) Yılın En İyi Ses Sanatçısı: Sezen Aksu
12) Yılın En İyi Stand-up’çısı: Ata Demirer
13) Yılın En İyi Radyo Programı: Mehmet’in Gezegeni
14) Yılın En Beğenilen Radyosu: Kral Fm
15) Yılın En Çok Okunan Yazarı: İskender Pala
16) Yılın İşadamı: Ali Ağaoğlu
17) Yılın En İyi Dergisi: Aktüel
18) Yılın En İyi Mizah Dergisi: Penguen
19) Yılın Sivil Toplum Kuruluşu: LÖSEV
20) Yılın Modacısı: Cemil İpekçi
21) Yılın Bürokratı: Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfü Akar
22) Yılın Markası: Turkcell
23) Yılın Sporcusu: Burak Yılmaz
24) Yılın Olayı: Van Depremi

comu.edu.tr

11 Yorum

 1. hasan sarı 23 Şubat 2012 Cevapla
 2. Muhammed Ensar 23 Şubat 2012 Cevapla
  • Mustafa 08 Mart 2012 Cevapla
 3. editör 23 Şubat 2012 Cevapla
 4. muzzo 23 Şubat 2012 Cevapla
 5. galip 23 Şubat 2012 Cevapla
 6. memati 26 Şubat 2012 Cevapla
 7. ????* 07 Mart 2012 Cevapla
 8. hanzo 07 Mart 2012 Cevapla
  • hanzo düşmanı 08 Mart 2012 Cevapla
 9. hanzo düşmanı 2 19 Mart 2012 Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 12 Aralık 2018, Çarşamba