Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Sahipsiz Ödüller

Sahipsiz Ödüller

Geçen gün Ortak Akıl Topluğu’nun düzenlediği ‘’2011 Yılı En iyiler’’ progmanına gittim.

33 bin kişiye 24 farklı alanda sormuşlar.’’Hangisi en iyisi ? ‘’ diye…

33 bin kişinin çoğunluğuda cevap vermiş: Mehmet Altan,Uğur Dündar,Ali Ağaoğlu,Ahmet Davutoğlu,Ata Demirer,İskender Pala,Sezen Aksu vs… Neyse geçtim salona bekliyorum, heralde zahmet edip gelirler, bir teşekkür konuşması yaparlar diye.

Hadi dış işleri bakanını anladık, adamın Türkiye’den çok yurt dışında gezmesi gerekiyor, işi bu… Ali Ağaoğlu’nuda geçtik, o paranın peşinde bina yapması falan gerek.

Peki diğerlerinin işi ne? Diğerleri ise,ödülünü alması için yardımcılarını,tanıdıklarını yollamışlar.Kimileri selamını yollamış, başka bir zamana demiş, kimisi cevap bile vermemiş… Dizi çekimleri,reklam çekimleri varmış.Bahane mi yok? Kendi eliyle ödülünü almaya gelen tek isim Mehmet Altan. Düşünceye,düşünene önem veren bir adam. Star gazetesinden yeni ayrıldı. O yüzden vakti bol olduğu için mi kendini yorup buralara kadar geldi? Tabiki de hayır. O da üniversitedeki öğrencilerini ekip gelmiş ödülünü almaya.

Oysa eğitim vermek ne kadar önemli bir görevdir. Ama sanatçıların, düşünürlerin toplumla buluşması kadar önemli bir görevi var mıdır bilmiyorum. Dizi,film çekimleri için yurt dışına çıkabilen oyuncularımızın, konser vermek için dünyanın öbür ucuna uçan sanatçılarımızın kendi ülkesindeki gençlerin çağrısına kulak tıkar bir hale gelmesi ne kadar vahim bir tablodur.

Bir de bu sanatçılarımızın ödül törenlerine katılma durumu üniversitenin popülerliğine göre değişiyor tabi. Mesela İstanbul’daki bir üniversitenin ödül töreninde çağrılmayan sanatçıları, gazetecileri bile görebilirsiniz. İstanbul’a kapanan sanatı, düşünceyi sadece medya aracılığıyla bir cam ekrandan, bir gazete sayfasından, bir kitaptan tüm Türkiye’ye taşımak zor olmasa gerek. Fakat, iş toplumla buluşup, gençlerle iki kelime sohbet etmeye gelince değişiyor tabi.

Toplumsal mesajlarınıda çok iyi veriyorlar: ‘’Korsan  alma,sanatçına sahip çık Türkiye!’’ İyi,güzel; korsan almayalım sanatçıya sahip çıkalım da sanatçınında toplumuna sahip çıkması gerekmez mi?

Güzel filmler çekiyorsunuz, dizileriniz bağımlılık yaratıyor, düşündüren şeyler yazıyorsunuz tamam da; 33 bin kişinin oylamasında en iyi seçilmek sizin ödül törenine teşrif etmeniz için yeterli bir neden değil midir?

Hani klasik bir laf vardır ya: ‘’Şöhret olmak insanı değiştiriyor’’diye. Bence bu toplumun şöhret olup değişen değil, şöhret olmanın verdiği kötü imajı değiştirecek sanatçılara, düşünürlere ihtiyacı var diye düşünüyorum…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 16 Aralık 2018, Pazar