Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

A’dan Z’ye 4+4+4 eğitim sistemi

A’dan Z’ye 4+4+4 eğitim sistemi

AK Parti’nin 8 yıllık zorunlu eğitimin yerine önerdiği, ortaöğretimin de dahil olduğu 12 yıllık kademeli eğitimle ilgili çalışmalarda sona gelindi.

4+4+4 kademeli zorunlu eğitim sisteminin çocuk evliliklere neden olacağı eleştirilerinin yersiz olduğu da sisteme ilişkin detaylarda yer aldı. Buna göre, yeni sistemde diploma 12 yıllık eğitimin tümünün tamamlanmasının ardından verilecek. Böylelikle ilk 4 yılın sonunda okuldan uzaklaşmanın önüne geçilecek.

2010 yılı sonunda gerçekleştirilen 18. Milli Eğitim Şûrası’nda kesintisiz eğitimin 4+4+4 olarak yeniden düzenlenmesi kararı alınmış, zorunlu temel eğitimin 1 yıl da okul öncesi olmak üzere 13 yıl olması benimsenmişti. Öneriyi yerinde bulan AK Parti ise ‘kesintisiz’ eğitimi ‘kesintili ve kademeli’ hale getirerek zorunlu temel eğitim süresini 12 yıla çıkarmak üzere Meclis’e kanun teklifi vermişti. Ancak 1 yıllık zorunlu okul öncesi eğitim şimdilik devre dışı bırakılmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ise yeni sistemin ayrıntıları üzerinde yürüttüğü çalışmalarda sona geldiği öğrenildi. Buna göre, yeni sistemin getireceği yenilikler şöyle:

Uygulama gelecek yıl başlıyor

– Yeni sistemin gelecek yıl hayata geçirilmesi planlanıyor.

– 1997’de hayata geçirilen 8 yıllık ‘kesintisiz’ eğitim tarihe karışıyor. Uygulama, her biri 4 yıldan oluşan 3 kademe halinde 12 yıllık kesintili eğitime dönüştürülecek.

– 1997 öncesindeki ‘ortaokul’ sistemine geri dönülüyor.

– İlköğretimin ilk dört yılı olan ‘birinci kademesi’ ile ikinci dört yılı olan ‘ikinci kademesi’ binalarının ayrı olması ‘esas’ olacak.

– İlk 4 yıllık zorunlu eğitimden sonraki kademelerde evde eğitim (açık öğretim) mümkün hale getirilecek. Evde eğitimle okuldan mezun olunabilecek. 4. sınıftan itibaren, öğrenciler hem açıköğretime hem de Kur’an kurslarına aynı anda devam edebilecek. Derslere baş örtüsüyle girmek isteyenlere yeni alternatifler sunulacak.

– Değişiklik yürürlüğe konulduğu zaman sadece okula yeni başlayanları değil, ilköğretimin ilk 4 sınıfında okuyanları da kapsayacak ve

4. sınıftan 5. sınıfa geçecek olan öğrenciler de yeni sistem içerisinde olacak.

– Kanun değişikliği sonrasında ilk 4 yıl ilköğretimin ‘birinci kademesi’, ikinci 4 yıl ise ilköğretimin ‘ikincisi kademesi’ olacak. İlk 4 yılın sonunda öğrenci mevcut ilköğretim okuluna devam edebileceği gibi başka bir ilköğretim okulunun ‘ikinci kademesine’ de kaydolabilecek.

– İlk kademe derslerine sınıf öğretmenleri, ikinci kademeye ise branş öğretmenleri girecek. Milli Eğitim Bakanlığı ‘ikinci kademe’ müfredatını yeniden düzenleyerek bu kademedeki ‘alan’ derslerinin ağırlığını artıracak.

– Öğrenci liseye devam ederken özellikle mesleki eğitimle ilgili ‘yönlendirme’ derslerini de alacak.

– Her kademenin sonunda diploma yerine, yeni sisteme göre öğrenciler, 12 yıllık eğitimin sonunda diplomalarını alacak. Böylelikle her vatandaş en az lise diploması sahibi olacak.

– 4. sınıftan sonra mesleki eğitime yönlendirilecek olan öğrenciler için alt yapısı hazır olmayan okullarda fiziki donanım ve materyal kullanımlarını MEB yeni düzenlemeye göre uyarlayacak.

– Teklifte, sistemin sorunsuz şekilde hayata geçirilmesi için teknik düzenlemeler de yer alacak.

STAR

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 16 Aralık 2018, Pazar