Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Aklı Kemal’e Ermeyenler

Aklı Kemal’e Ermeyenler

Son dönem bazı basın ve siyasetçilerin oynamaktan zevk aldığı bir saha belirdi, Atatürk ve dönemi. Yıllarca tanıtımı, hipnoz ısrarcılığında yapılan, bu nedenle, farklı değerleri ve özelliklerinin olmadığı yorumunu doğuran Atatürk vurgusu, en büyük kötülüğü Mustafa Kemal’e yapmıştır.

Bu tanıtım ve öğretim hatası nedeniyle, çakma Atatürkçüler dışında, geneli kapsayacak  içten ve yürekten gelerek sahiplenilecek bir Atatürk olgusu oluşturulamadı.’’Saf bir iyi niyetle yapıldı’’, dememe engel olacak derecede, şekilde kalan Atatürk sevgisi, fazla kötümser tarafımca, ‘’bilinçli böyle soğutuldu’’ dememe neden olmuştur. Zamanında böylesi fosası çıkmış bir koruma kanunu ve eğitim şekliyle Atatürkçü nesiller yetiştirdiğini zanneden kesimlerin, şu günlerde özünü sevdirmeden, şekilde kalarak, niyetlerini resmeden uygulamalara kızması,  akıl alır gibi değil. Böylesi bir konuda bile yüzeysel Atatürkçülüklerini yaşatmada diretmeleri ve onlar koruduğu ve sevdiği sürece yeterli olacaktır algısını savunmaları, bu davada yüce liderin avukatsız sanık sandalyesinde oturduğunu göstermektedir.

Uygulamaların diğer tarafında bulunan ve Atatürk’e saldıran konumuna yerleştirilen kesimlerin bu sözleri ortadayken, ağızlarıyla kuşta tutsalar, topluma iyi niyet havası vermeleri mümkün değildir. Yıllarca ellerinde içki şişeleriyle Atatürkçülük oynayanların, milliyetçi ve muhafazakar tabana Mustafa Kemal sevgisini ne kadar verdikleri ortadadır. Bu durumun oluşturduğu ters refleksin, olaya Peygamber efendimizi de katarak gencecik nesillerin beyinlerinde oluşturdukları bu duygu depremi de, telafisi çok zor ruhsal çatlaklar oluşturmaktadır. Atatürk’ü, insanların  baktığı yön kadar; devrimci,milliyetçi ve muhafazakar gösterme gayretleri, aslında Atatürk’ü bakamadığımız yön kadar yabancılaştırmıştır. Ülkemizde siyaset, maalesef daha bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da toplumu ayrıştıran bir sebep haline getirmiştir.

Çözüm üretmeden eleştiren taraf olmak istemiyorum, yaptığım bu toplumun bir parçası olarak, durum değerlendirmesidir. Yapılması gereken, bu kötü gidişatın milli ve tarihi değerlerimize zarar vermeden ve toplumsal ayrışmaların başka bir örneği olmadan sona erdirilmesidir. Aklı Kemal’e ermeyenlerin, Mustafa’yı anlaması beklenemez ve Mustafa’ca  düşünemeyenlerin Atatürk’ü koruması olanaksızdır. Ülkemizde doğan ve hiçbir ideolojiye maruz kalmayan bir çocuğun, Atatürk düşmanı olarak büyümesi  mümkün değildir ve kutsal değerlerini, kıyaslamalarla birbirinden kırpacak kadar bozuk bir ruh haline girmesi de imkansızdır. Şu halde düşünmesi ve kendisine çeki düzen vermesi gereken biz büyükleriz diye düşünüyorum. Rabbim hepimize Anadolulu saf bir çocuk ruhu nasip etsin…

5 Yorum

  1. mehmet deger 26 Şubat 2012 Cevapla
  2. Mehmet Cetın 26 Şubat 2012 Cevapla
  3. Göknur Günay 26 Şubat 2012 Cevapla
  4. günümüzde kalmadı 27 Şubat 2012 Cevapla
  5. Murat 28 Şubat 2012 Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 22 Ocak 2019, Salı