Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

ÇOMÜ, Hocalı Katliamını Unutmadı!

ÇOMÜ, Hocalı Katliamını Unutmadı!

2023 Yüzüncü Yıl Öğrenci Topluluğu, 57. Alay Topluluğu, Türk Kültürü Topluluğu ve Türkçe Topluluğu tarafından hazırlanan 26 Şubat 1992’de Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin resmi kayıtlarına göre 106’sı kadın 83’ü çocuk olmak üzere katledilen 613 Azeri Türk’ünü anmak için Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda “KANAYAN YARA KARABAĞ” adlı konferans düzenlendi.

Konferansa Bilkent Üniversitesi Fizik bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Emirullah Memedov, üniversitemiz öğretim üyelerinden Coğrafya bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aydın İbrahimov ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet İsmayıl konuşmacı olarak katıldı. Konferans Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencileri, akademisyenleri, Çanakkale bürokrasisi, sivil toplum kuruluşları ve Çanakkaleliler tarafından yoğun ilgi gördü. Konferans saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı’nın okunmasının ardından 2023 Yüzüncü Yıl Öğrenci Topluluğu Başkanı Mustafa SOLAK’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Solak; Ermenilerin yüz yıl öncesinde olmamış bir olayın olmuş gibi dünyaya propaganda ettiklerini fakat  Hocalı’da olan vahşeti dünyanın görmezden geldiğini ama Türk gençliğinin Hocalı’yı unutturmayacağını ifade etti. Konferans Hocalı’da olanlar ile ilgili belgesel gösterimiyle devam etti. Daha sonra söz alan Bilkent Üniversitesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Emirullah Memedov Türk Milleti olarak Milli hafızamızın malesef iyi olmadığını, tarihte Türklere yapılanları çabuk unuttuğumuzu, bunlardan ders çıkarmamız gerektiğini ve bu gibi konferansların Türkiye’nin her yerinde yapıldığını fakat Çanakkale’de yapılmasının daha anlamlı olduğunu ifade etti. Memedov ayrıca buradaki katılımı ve ilgiyi gördükten sonra Hocalı’nın gerçekten unutulmadığını anladığını sözlerine ekledi.

Üniversitemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet İsmayıl ise 26 Şubat 1992’de Hocalı’da olan vahşetten bahsetti ve Hocalı için yazdığı KAN şiirini okudu. Diğer bir konuşmacı olan üniversitemiz öğretim üyesi Prof. Dr. Aydın İbrahimov ise Karabağ’ın günümüzdeki, henüz birçok yerde yayınlamayan fotoğraflarını gösterdi. Konuşmacılar 26 Şubat’ta Taksim’de Hocalı için yürüyeceklerini söyledi.

Katılımcıları derinden etkileyen ve hüzünlendiren konferans konuşmacılara plaket ve teşekkür belgesi takdimiyle sona erdi.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 20 Şubat 2020, Perşembe