Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

ÇSATT’tan Ecdad Ziyareti

ÇSATT’tan Ecdad Ziyareti

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin aktif öğrenci topluluğu Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu hafta sonu Gelibolu Yarımadası’nda 1915 yılında kanlarını bu vatan için döken, gözlerini kırpmadan bu topraklar için canını veren ecdatlarını ziyaret etti.

Cumartesi ve Pazar günü gerçekleştirilen “GELİBOLU ŞEHİTLİK ZİYARETİ’ne toplam 230 üniversiteli öğrenci katıldı. Sabah saat 08:00’ da başlayan etkinlik ilk olarak Kilitbahir Kalesi’nden başladı.Sırasıyla Namazgah Tabyası, Rumeli Mecidiye Tabyası, Şahindere Şehitliği, Şehitler Abidesi, Yahya Çavuş Şehitliği, Alçıtepe Köyü ve Zığındere Şehitliğini ziyaret ederek güney bölgesini tamamladı.Daha sonra kuzey bölgesine geçen topluluk üyeleri 19 Mayıs Taarruzu’nun yapıldığı, gencecik fidanların toprağa düştüğü Kırmızısırt Siperleri’nden başlayarak bu bölgedeki ziyaretine başladı.

Buradan 57.Alay Şehitliğine geçerek tamamen yok olan ancak sancağını düşmana vermeyen kahraman alayımızın şanlı askerlerini İstiklal Marşı’nı huzurlarında söyleyerek onları tekrar onurlandırdı. Bu noktadan ziyarete devam eden topluluk sırasıyla Arıburnu Yarları ve Conkbayırı’nda ziyaretini tamamladıktan sonra 25 NİSAN günü ANZAC’ ların çıkarma yaptığı Arıburnu Koyu’nda ziyaretlerini tamamladı.

Çanakkale Savaşları Araştırma Toplululuğu (ÇSATT) haftaya da Anadolu Şehitlik Ziyareti’ni gerçekleştirecek.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 6 Nisan 2020, Pazartesi