Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Çiller ve Akbulut’un Neyi Eksik!

Çiller ve Akbulut’un Neyi Eksik!

Gül ve Erdoğan’dan sonra Ecevit ve Erbakan’ın adı da üniversiteye veriliyor. Çiller ve Akbulut hariç, bütün eski Başbakanların Üniversite ve fakültesi oldu.

Kayseri Üniversitesine ”Abdullah Gül”, Rize Üniversitesine de ”Recep Tayyip Erdoğan” adını verilme kararının ardından, Necmettin Erbakan ve Bülent Ecevit’in isimleri de, Konya ve Zonguldak Üniversitelerine verilecek. Böylelikle 1983’den sonra Tansu Çiller ve Yıldırım Akbulut dışında Başbakanlık görevinde bulunan tüm isimlerin üniversite ve fakültesi olacak.

Halen TBMM’de bulunan 12 yıllık zorunlu eğitim kanun teklifi ile iki üniversitenin adı Abdullah Gül ve Erdoğan olarak değişecek. Bu teklife bir madde eklenerek Konya’daki Vakıf Üniversitesine Necmettin Erbakan, Zonguldak Karaelmas Üniversitesine de, Bülent Ecevit adının verilmesi kararlaştırıldı.

Daha önce de Turgut Özal ve Süleyman Demirel Üniversiteleri kurulmuştu. Türkiye’de ayrıca İsmet İnönü, Celal Bayar, Adnan Menderes Üniversiteleri de bulunuyor. Rize Çayeli’ndeki bir Meslek Yüksek Okuluna da, Mesut Yılmaz adının verilmesi öngörülüyor.

Türkiye’de sayıları 170’e ulaşan devlet, vakıf ve özel üniversiteleri arasında, Mehmet Akif Ersoy, Namık Kemal, Kadir Has, İzzet Baysal, İbrahim Çeçen, Naci Yazgan gibi, isimler ile anılan üniversiteler de yer alıyor.

Ahaber

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 5 Haziran 2020, Cuma