Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

İlköğretime “Seçmeli Dersler” Geldi

İlköğretime “Seçmeli Dersler” Geldi

Kesintisiz eğitimi kademelendiren teklifte 9. madde değiştirildi. 6, 7 ve 8. sınıflarda seçmeli dersler de alınacak.

AK PARTİ’nin, kesintisiz 8 yıllık zorunlu eğitimi 4+4+4 olarak, 12 yılda kademelendiren ve büyük tartışmalara yol açan yasa teklifinde 9. madde değiştirilerek, öğrencilerin ilköğretim 2. kademede yani 6, 7 ve 8. sınıfta zorunlu derslerin yanı sıra seçmeli dersler almaları öngörüldü.  Düzenlemeyi eleştiren alt komisyon üyesi CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, “5. sınıfta öğrenci önce bir iki saat seçmeli ders alacak. İlerleyen yıllarda seçmeli ders saatleri artırılacak deniliyor. Bu durumda ikinci kademenin son iki yılı meslek liselerinin orta kısımları gibi olacak. Seçmeli ders koyuyorsunuz ama Bakan ‘orta bölüm imam hatip açılacak’ diyor. Düzenlemenin arka planında ortaokulda da imam hatip düzenlemesi çıkabileceği için öyle bir güvensizliğimiz olduğu için muhalefet şerhi koyuyoruz” diye konuştu.

Kritik düzenleme var

Ak Parti Grup başkanvekillerinin ortak imzasını taşıyan 4+4+4 yeni eğitim modeli teklifiyle ilgili oluşturulan alt komisyon, önceki akşam çalışmalarını tamamladı. Kesintisiz eğitimin başlamasıyla 1997’de kapatılan imam hatiplerin orta kısımlarının açılacağına yönelik muhalefet eleştirisine neden olan “yönlendirmeyle ilgili” maddede değişikliğine gidildi.

Teklifin 9. maddesi değiştirilerek, öğrencilerin yoğun olarak dini eğitim almalarının önünü açan bir düzenleme yapıldı. Söz konusu düzenleme, “İlköğretim 2. kademe okullarında ortaöğretimi destekleyecek şekilde öğrencilerin yetenek, gelişim ve ilgilerine göre seçimlik dersler oluşturulacak” şeklinde ifade edildi.

Seçmeli din dersi konabilir

Buna göre öğrenciler, ortaöğretim programlarına hazırlanmalarını destekleyecek dersler alacak. İlköğretim 2. kademedeki temel derslerin yanı sıra öğrenciler, seçmeli dersler tercih edecek. Seçmeli dersleri ve içeriklerini Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelikle belirleyecek.
Öğrenciler 5, 6, 7 ve 8. sınıfta seçmeli derslerde isterse sosyal isterse sayısal alanda veya din öğretimi alanında seçmeli dersleri tercih edebilecek. Öğrencilerin ilköğretim 2. kademede aldıkları seçmeli dersler, seçecekleri lise türlerini etkileyecek. Alo 147 sınav ne zaman?

Alo 147 sınav ne zaman?

Bugün hizmete giren Alo 147 çağrı merkezini ilk arayan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, makamındaki telefonla bugün hizmete giren Alo 147’yi arayarak sorularına cevap istedi. Telefonu açan personele ismini söylemeyen Dinçer’in ilk sorusu, ilköğretim 8. sınıf öğrencileri için düzenlenen Seviye Belirleme Sınavı’na ilişkin oldu. Dinçer,  5-23 Mart 2012 tarihleri arasında SBS’ye başvurulacağı yanıtını aldı.
Makas daraltıldı

Alt komisyon, üniversiteye girişte adayların okul başarılarının yansıtıldığı ortaöğretim başarı puanı hesaplamasında da değişiklik yaptı. Teklife göre, ortaöğretim bitirme başarı notlarının en küçüğü olan 100 puan 250 puana yükseltildi. Adayların sınav puanına eklenen en düşük okul başarı puanı da 12’den 30’a çıkarıldı. Böylece, öğrencilerin üniversiteye girişte okul yerine kişisel başarıları ön plana çıkacak.

Hürriyet

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 16 Aralık 2018, Pazar