Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

“Doğu Türkistan’ı Unutmak, Tükenmektir”

“Doğu Türkistan’ı  Unutmak, Tükenmektir”

Türkçe Topluluğu, Türk Kültürü Topluluğu, 2023 Yüzüncü Yıl Topluluğu, 57’nci Alay Topluluğu’nun ortak organizasyonuyla düzenlenen  “Doğu Türkistan’ı Unutmak, Tükenmektir” konulu konferans, Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı ve Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk’ün konuşmacı olarak katıldığı konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Acer, Bayramiç Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Karabayır, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Doğu Türkistan ve burada yaşayan Türklerin sorunlarından bahseden Seyit Tümtürk, “Doğu Türkistan’da yaşanan büyük bir dram var. En son 28 Şubat günü patlak veren olaylarda çok sayıda ölüm var. Türkiye’nin önderliğinde Büyük Türkistan’ın kurulmasını ümit ediyoruz” diyerek yaptığı sunumla katılımcılara Doğu Türkistan’da yaşananlardan kesitler sundu.

Etkinliğin sonunda Tamtürk’e ÇOMÜ adına hediye takdim eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Acer de bu konferansın önemine değinerek, “Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin sorunları var. Bu sorunlar Türkiye’de çok bilinmiyor ve oradaki kardeşlerimiz de Türkiye’nin desteğini bekliyor. Üniversitemizde dört yıl içerisinde ikinci kez böyle bir konferansla konuyu gündeme getiriyoruz. Umarım konuyu gündeme getirmeye bir katkımız olur” şeklinde konuştu.

comu.edu.tr

1 Yorum

  1. Ebubekir Müslüman 04 Mart 2012 Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 11 Temmuz 2020, Cumartesi