Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

ÇSATT, Anadolu Şehitliklerini Ziyaret Etti

ÇSATT, Anadolu Şehitliklerini Ziyaret Etti

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrenci topluluklarından Çanakkale Savaşları  Araştırma ve Tanıtma Topluluğu üyeleri, hafta sonu, çoğu kendi haline bırakılmış, kapısı kilitlenmiş, kimsenin bilmediği, savaşın Anadolu Yakası’ndaki yüzü olan şehitliklerimizi ziyaret etti.

Sabah saat 08:15’te başlayan ziyaret; uzuv şehitliği olarak bilinen, Çanakkale kahramanlarından Şemsettin ÇAMOĞLU’ nun da naaşının bulunduğu Hastanebayırı Şehitliği’nden başladı. Topluluk başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin anlatımlarıyla devam eden ziyaret sırasıyla; boğazın iki kilidinden biri olan Çimenlik Kalesi, kapısı her gidildiğinde kilitli olan Anadolu Hamidiye Bataryası ve Şehitliği, Dardanos Bataryası (Hasan-Mevsuf Şehitliği) Mesudiye Bataryası, Kumkale Şehitliği ve Kumkale Köyü, Orhaniye Tabyası ve son olarak İkinci Dünya Savaşı için yapılan Turgut Reis Bataryası’ nı ziyaret etti.  Ziyarete katılan topluluk üyeleri anlatımlardan oldukça etkilendiklerini söyledi. Anadolu Yakası’nda da şehitliklerimizin olduğunun unutulmaması gerektiğini, bu toprakların her bir karışında şehit kanı olduğunu, hiçbir şekilde ayrım yapılmaması gerektiğini, topraklarımıza sahip çıkılması, tarihimizi, kahramanlarımızı ve bu topraklar için çekilenlerin iyi bilinmesi gerektiğini amaçlayan ziyaret akşam saat 18:00 sularında sona erdi.

TARİHE BÜYÜK AYIP

Şehitlik ziyareti sırasında tatsız bir olay yaşandı. Topluluk üyelerinin Mesudiye Bataryası’nı sırasında bataryanın bulunduğu alanın kendilerinin olduğunu iddia eden sözde iki yetkili topluluk üyelerini rahatsız edici tavır ve hareketlerde bulundu. Topların bulunduğu yere girişin ücretli olduğunu savunan yetkililer, üyeler arasında huzursuzluğa neden oldu.

Ecdadın o gün tarih yazdığı o topların bulunduğu yere giren, tek amacı ecdadını tanımak anlamak olan, Çanakkale ruhunu hissetmeye çalışan ÇOMÜ öğrencileri bu engellemeyle karşılaşması bazı değerlerimizin rant yüzünden yitirilmeye başlandığını yorumunun yapılmasına sebep oldu.

Bu üzücü olaydan sonra gereğinin yapılacağını belirten topluluk başkanı Murat SAYAR “Atamızın dediği gibi siz geçmişinizi, tarihinizi, kahramanlarınızı bilemezseniz, onlara gereken önemi vermezseniz geleceğinizi sağlıklı bir şekilde kuramazsınız. Geçmişini tanımaya çalışan gençlerin önünü kesen rant düşkünü böyle insanları anlayamıyorum anlamak da istemiyorum. Bizim tek amacımız kahraman ecdadımıza sahip çıkmak” diyerek bu rezalete tepki gösterdi.

www.comuhaber.com

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 11 Temmuz 2020, Cumartesi