Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Yumurta Yerine Twitt Attılar

Yumurta Yerine Twitt Attılar

Yurt dışında öğrenim gören Türk öğrencilerin yıllardır çözüm beklediği “denklik” meselesi, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya tarafından resmen tartışmaya açıldı.

“YÖK Başkanına yurt dışından twit yağmuru” başlığı ile duyurulan haber, yükseköğretim camiasında ve kamuoyunda geniş yankı uyandırmıştı.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın üniversite öğrencilerine verdiği, “Bana yumurta atmayın, twit atın” mesajı karşılığını bulmuş, yurt dışında eğitim gören yüzlerce öğrenci, “Denklik istiyoruz” diye twit atmıştı.
Mesajlara twitter sayfasından cevap veren Çetinsaya, bu meseleyle ilgileneceği sözünü vermişti. YÖK Başkanı Prof. Dr. Çetinsaya, öğrencilere verdiği sözünü tuttu ve “denklik” konusunu resmen tartışmaya açtı.
Bulgaristan’da okuyan Balıkesirli bir öğrencinin arkadaşlarıyla birlikte yaptığı girişimde YÖK Başkanı Çetinsaya, “direkdenklikistiyoruz” etiketi ile mention edilmişti. Bu şekilde twitter üzerinden YÖK Başkanına sıkıntılarını iletmeyi başaran öğrenciler, aldıkları cevapla umutlanmıştı.

Gökhan Çetinsaya bu umudu boşa çıkarmadı. YÖK’ün internet sitesinde yer alan Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu’nda, ”denklik” konusunun tartışmaya açıldığı duyuruldu. İnternet sayfasında YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın bir de mesajı yayınlandı.

“Denklik” konusunu da yükseköğretim bünyesinde akademisyenlerin ve öğrencilerin bizzat düşünce ve fikirlerinden faydalanıp ortak bir akıl ile çözmek istediklerini ifade eden Çetinsaya’nın bu şeffaf yaklaşımı, umut ve heyacan içindeki öğrenciler tarafından samimi bulundu.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, YÖK’ün resmi internet sitesindeki Bilgi Paylaşım Forumu’nda yayımladığı mesajında şunları kaydetti:
”Kıymetli meslektaşlarım, sevgili öğrenciler ve forum sayfamıza değerli görüşleriyle katkı sunan üyeler. Bilgi Paylaşım Forumumuza ilk günden itibaren gösterdiğiniz yoğun ilgiyi büyük bir memnuniyetle karşıladım. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. ‘ÖYP ile ilgili görüş ve önerilerinizi forum uygulaması sayesinde düzenli olarak takip etme şansını yakaladım. Her bir görüş ÖYP ile ilgili yapacağımız yenilik ve değişiklikler için önemli bir çıkış noktası olacak. Yakın bir zamanda gerçekleştireceğimiz çalıştaylarla da mevcut sıkıntıları daha derinlemesine tahlil edip, çözüm yollarını sizlerin de önerileri ışığında belirleme arzusundayız. Şu ana kadar forumda tartıştığımız ÖYP’ye sizin seçiminiz doğrultusunda ‘denklik’ kategorisini de ekliyoruz. 15 Şubat 2012 tarihi itibariyle denklikle ilgili tüm öneri, fikir ve değerlendirmelerinizi bekliyoruz. Her biri kendi içinde önemli olan ve forumda öne çıkan diğer tüm konuları sizin tercihleriniz doğrultusunda tartışmaya devam edeceğiz”
Bulgaristan’daki Plovdiv Gıda Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde İngilizce eğitim gören Balıkesirli Oğuz Uslu, “Yurt dışında üniversite okuyan gençler olarak denklik konusunda bazı sıkıntılarımız var. Bu konu hakkında başkana direkt ulaşamayacağımız için bir etiket kullanarak ‘direkdenklikistiyoruz’ etiketi ile başkanı mention ettik. Böylece başkana twitter üzerinden sorunumuzu dile getirmiş olduk. Kendisi de bu konuyla ilgilendi sağ olsun. İnşallah olumlu bir sonuç almayı umuyoruz” dedi.
Yurt dışında eğitimlerine devam eden çok sayıda öğrenci, bu meselenin çözümünü büyük bir heyecanla bekliyor. YÖK’ün bünyesinde ilk defa oluşturulduğu bildirilen Yükseköğretim Bilgi Paylaşım Forumu, ”http://forum.yok.gov.tr” adresinden hizmet veriyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 12 Aralık 2018, Çarşamba