Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Hep böyle olsun?

Hep böyle olsun?

Yeni Şafak’tan bir haber: “Gazi Üniversitesi’nde terör konulu konferansta konuşan Hakkari Valisi Türker ile Hakkarili bir öğrenci arasında yaşanan dialog, Türkiye’nin demokraside geldieği noktayı gözler önüne serdi. Hakkarili bir öğrencinin devleti suçlayan çıkışına vali serinkanlı cevap verirken, salondan dışlayıcı tepki gelmemesi dikkat çekti.”

Yeni Şafak’ın bugün ilk sayfasından “Konuşa konuşa” başlığıyla aktardığı haber şöyle: “Hakkari Valisi Muammer Türker, Gazi Üniversitesi’nde Terör Sorunu ve Bölgedeki Genel Durum konulu bir konferans verdi. Devlet içinde yanlış yapanların sorunun büyümesine yol açtığını anlatan Türker, yapılan operasyonlarla bölge halkının psikolojik olarak rahatladığını söyledi. Eskiden kendilerine gizli saklı gelerek ‘bizi kurtarın’ diyen bölge halkının şimdi açıktan teşekkür ettiğinin altını çizen Türker, geçmişte başta terör sorunu olmak üzere Kürt meselesinde birçok konunun çözüm aşamasına gelindiğinde bunu terör örgütünü sabote ettiğini söyledi. Türker, ‘Çözümü sadece PKK sabote etmedi, devlet içinde yanlış yapanlar bunun devam etmesini isteyenler de çözüm sürecini sabote etmiştir. Artık geçmişte yanlış yapanlar yargı karşısına çıkartılmaktadır. Bugün yanlışa düşülmeden herkes çözüm için çaba sarf etmek zorundadır’ diye konuştu. Soru cevap kısmında Vali Türker ile Gazi Üniversitesi öğrencisi Veysel Düzaras arasında yaşanan diyalog ise Türkiye’nin geldiği noktayı ortaya koydu. Hakkarili olduğunu ve meselenin sadece terör sorunu olmadığını söyleyen Düzaras’ın eleştirilerini dinleyen Vali Türker, olgunlukla dinlediği öğrenciye cevap verdi.

PKK MI YAPTI DEVLET Mİ? 

Gazi Üniversitesi öğrencisi Veysel Düzaras’la Vali Türker arasında yaşanan dialog şöyle: Düzaras, “Gerçekten çok iyi tespitlerde bulundunuz ama eksiktir. Devlet yapmamıştır, devletin içinde birileri yapmıştır. Biz Kürt olduğumuz için bu acıları yaşadık. Neden insanlara insan pisliği yedirildi, neden asimile etmeye zorlandı insanlar? Bunlar acıydı. Biz Kürt olduğumuz için insanlar bunu yapıyor. Mademki bu devleti birlikte kurduk ne oldu da bizi sürgünlere yolladılar? Mesele sadece terör sorunu değil. Gerçekten çözüm noktasına gidilecekse kim ne yaptı sorulması gerekir: PKK mı yaptı sorulmalı, devlet mi yaptı sorulmalı. Devletin içindeki bazı kişiler dediniz, biz buna inanmak isterdik ama inanmıyoruz. Kürtler asimile edilmeye zorlandı. Siz bir komisyon kurun ortaya çıkarsın Sn Valim. Kim yaptıysa ortaya çıkmalı” dedi.

ARTIK GEÇMİŞTE KALDI

Vali Türker öğrenciye teşekkür ederek şu yanıtı verdi: “Benim söylediklerime benzer şeyler söyledin. Ama ben niye üstüme alınayım ki. Ben de devleti temsil ediyorum ama ben yapmadım öyle bir şey. Bunu tutup devletin tamamına mal etmek haksızlık olur. ‘Biz Kürt olduğumuz için yapıldı’ dedin doğru. Ama sadece Kürtlere yapılmadı. O darbecilerin toplum tasavvurunda Kürt de Alevi de, başörtülü de, muhafazakar da sakıncalıydı. Sadece Kürtler zarar görmedi. Herkes toplumda sakıncalıydı. Kimini yeşil diye vurmuştur, kimini kırmızı neyse. Ama zararın büyüğünü Kürtler gördü bu doğru. Ama bu geçmişteydi. Bugün onu yapanlar yargılanıyor hepsi şu anda. 3-4 sene önce eski bir Genelkurmay Başkanının hakim karşısına çıkıp annesinin babasının adını vereceğini tasavvur edebiliyor muyduk bu toplumda biz. Veya ona destek veren bir basın mensubunun bu gerekçeyle. Mümkün müydü böyle bir şey? Bunların hepsi yapılıyor. Ama toplumun sistemin safralarından temizlenmesi zaman alacak. Bir çok toplum geçmişte bunu halletti ama biz bugün yaşıyoruz bu süreci.”

Devletin içinde yanlış yapanlar sorunu büyüttü

“Aslında biz terörle mücadeleyi sağlıklı yapmadık’ özeleştirisini yapan Hakkari Valisi, devletin içinde yanlışa bulaşanlar nedeniyle teröre karşı kahramanca mücadele eden güvenlik güçlerinin bu yanlışlıkların bedeli olarak canlarını verdiklerini söyledi. Devletin içinde olup yanlış işler yapanların sorunun büyümesine neden olduğunu anlatan belirten Türker, ‘Yanlış yapanların yüzünden sorun büyüdü. Türkiye’nin 30 yılında hem insan hem de ekonomik olarak büyük kayıplar yaşandı. Geçmişte de son 6 ayda sağlanan başarı gibi başarılı dönemler olundu. Siyaseten adımlar atılmak istendi. Ancak bunlar bir şekilde sabote edildi.’

Bayrak değil, anadil istiyorlar

Silahlı terörün bitmesi halinde halkın büyük bölümünün rahatlama içine gireceğini Belirten Vali Türker halkın yüzde 95’inin Türkiye’den ayrılmayı istemediklerini söyledi. Türker, çok küçük bir ırkçı Kürt grubunun böyle bir talebi olduğunu vurguladı. Ayrı bir bayrak isteyen kimse olmadığını, özerkliğin ise ne anlama geldiğinin bile halk tarafından bilinmediğini belirten Türker, anadilin kullanılması konusunda ise hassasiyet olduğuna dikkati çekti. Türker, sık sık Irak’ta da temaslarda bulunduğunu aktararak “Kuzey Irak’taki Kürtler bile mümkün olsa Türkiye’ye bağlanmak istiyor. Türkiye olarak işte böyle bir noktadayız” dedi.

‘DİLİNİ KONUŞMA’ DERSEN MARAZ ÇIKAR

Bölge insanını sahiplenmenin başta kültürel değerleri sahiplenmeden geçtiğini belirten Türker, TRT repertuarında 3 tane Hakkari türküsü bulunduğunu bunlarında Türkçe türküler olduğunu söyledi. Türker bu durumu eleştirerek, “Hakkari sadece 3 tane Türkçe türküden mi ibarettir. Başka türküleri yok mudur. 3 Türküyü çıkardığınızda geriye bir şey kalmamakta mıdır. Siz bunları görmemezlikten gelemezsiniz.’

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 12 Aralık 2018, Çarşamba