Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Çanakkale Savaşlarının 97. Yıl Dönümü Kutlamaları Başladı

Çanakkale Savaşlarının 97. Yıl Dönümü Kutlamaları Başladı
18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. Yıl Dönümü kutlamalarının açılış töreni Çimenlik Kalesi’nde gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna bir konuşma yaptı. Tuna, inancı ve kutsal değerleri için her zaman ölmesini bilmiş bir millet olduklarını vurgulayarak bu milletin Çanakkale deniz ve kara muharebelerinde en üst seviyede bir var olma, yok olma mücadelesi verdiğinin bilincinde olarak savaşmış ve şehit olmayı peşinen kabul etmiş bir millet olduğunu dile getirdi. Tuna konuşmasına şöyle devam etti:

“Milletimiz Allah’ın da yardımıyla Çanakkale’de kanıyla, canıyla, şerefiyle, onuruyla bir destan yazmıştır. Özgürlüğü ve bağımsızlığı için her türlü engeli aşacağını, vatanın her karış toprağını canı pahasına savunacağını bu savaşta bir kez daha ispatlamıştır. O günlerde bizi tarihten silmek için bütün güçleriyle üstümüze gelmişlerdi. Bugün de yine birliğimizi ve beraberliğimizi bozmak için terör eylemlerini kullanıyorlar. Ve yine karşısında canı pahasına vatanını koruyan askerimiz, polisimiz var. Kaybettiğimiz şehitlerimiz var. Onların şu anda en yüksek mertebelerde olduğuna canı gönülden inanıyorum. Geride bıraktıklarına sahip çıkmak da devlet olarak bizim boynumuzun borcudur. Şehitlerimizin gözleri arkada değildir. Biliyorlar ki bu devlet, bu millet onları ve ailelerini her zaman baş tacı edecek ve hiçbir zaman unutmayacaktır. Bu vesileyle Çanakkale Destanı’nı yazan ecdadımızı başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden tüm şehitlerimizi saygıyla, rahmet ve minnetle yâd ediyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum, ruhları şad olsun.”

Konuşmasının ardından Devlet Övünç Madalyası’nı Şehit Astsubay Kıdemli Başçavuş Ahmet Eryılmaz’ın kızı Ecem Eryılmaz’a takdim eden Vali Tuna madalya takdim töreninin ardından Hasret Nurdağ’ın resim sergisinin açılışını gerçekleştirdi.
Törene, Vali Güngör Azim Tuna’nın yanı sıra Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Boğaz Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, askeri ve mülki erkân ile öğrenciler katıldı.
comu.edu.tr

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 12 Aralık 2018, Çarşamba