Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

“Bir Mutabakat Metni Olarak İstiklâl Marşı” Konferansı Yapıldı

“Bir Mutabakat Metni Olarak İstiklâl Marşı” Konferansı Yapıldı

İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 91.Yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı kapsamında düzenlenen “Bir Mutabakat Metni Olarak İstiklâl Marşı” konulu konferans, ÇOMÜ Yenice Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Konferansa Yenice Kaymakamı Cem Afşin Akbay, Eğitim Fakültesi Dekanı ve Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ramazan Gülendam, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Aziz Kılınç, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abdullah Şahin, Yenice Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Koyuncu ve Milli Eğitim Müdürlüğü Yöneticilerinin yanı sıra Yenice Meslek Yüksekokulu akademik ve idari personeli ile birlikte öğrenciler katıldı.

Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abdullah Şahin’in sunumuyla başlayan programın açılış konuşması Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Aziz Kılınç tarafından yapıldı. Doç. Dr. Kılınç konuşmasında, Mehmet Akif Ersoy’un şairler arasındaki önemine değinerek, onu diğer şairlerden farklı kılan şeyin gerçekleri ifade etmekten kaçınmamış olması ve bu durumu şiirlerine yansıtması olduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Aziz Kılınç’ın ardından konuşmacı olarak söz alan Eğitim Fakültesi Dekanı ve Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ramazan Gülendam “Bir Mutabakat Metni Olarak İstiklâl Marşı” adlı konferansında İstiklâl Marşımızın bir milleti bir arada tutan milli ve dini değerler taşıdığına ve bu değerlere vurgu yaptığına değindi. Marşın derin bir şekilde incelenmesi ve anlaşılmaya çalışılması gerektiğini, sadece resmi törenlerde okunmakla yetinilmeyerek her daim dilden düşürülmemesini ifade etti.  Akif’in Arnavut olduğuna ve bir Arnavut’un yazdığı marşın oy birliğiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildiğine de vurgu yapan Prof. Dr. Ramazan Gülendam, marşın farklı dil, din, ırk mensubu her kesimden vekilin olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde defalarca ayakta okunduğunu, bu açıdan milleti bir arada tutacak tüm unsurları içerdiğini ve ortak paydada buluşmaya zemin oluşturduğunu bu yüzden  bir Mutabakat Metni olarak görülmesi gerektiğini ifade etti.

Ardından Yenice Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin hazırladığı şiir dinletisi ile program sona erdi.

comu.edu.tr

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 20 Mart 2019, Çarşamba