Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Osmanlı Arşivinden Çanakkale Savaşları Sergisi Açıldı

Osmanlı Arşivinden Çanakkale Savaşları  Sergisi Açıldı

Çanakkale Valiliği’nin desteğiyle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tarih Bölümü tarafından Çanakkale Savaşlarının 97’nci Yıldönümü programı çerçevesinde Troia Kültür Merkezi’nde “Osmanlı Arşivi’nden Çanakkale Savaşları Sergisi” açıldı.

Açılışa Vali yardımcısı Cemal Yıldızer,  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kaya, Rektör Danışmanı ,Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. M. Fatih. Yavuz, Cumhuriyet Tarihi A.B.D. Başkanı Yrd. Doç. Dr. Cahide Sınmaz  Sönmez, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Rıza Tekin, Deniz Müzesi Komutanı Albay Can Uzunsoy, Defterdar Sacide Şakar ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Tarih Bölümü öğretim üyesi ve AÇASAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay, Bu serginin Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde bulunan Çanakkale Savaşları ile ilgili belgelerden oluştuğunu belirtti. Serginin amacının, Çanakkale Savaşlarının nasıl başladığı, ne şekilde geliştiği ve savaşta yaşanan olayları halkımıza ve gençlerimize göstermek olduğunu belirten, Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay, savaşın Türk toplumunda derin izler bıraktığını söyledi. Çanakkale Savaşları konusunda her geçen gün yeni bilgi ve belgelerin ortaya çıktığını ve bunların yeni kuşaklarla paylaşılmasıyla birlikte yabancı devletlerin ülkemiz üzerindeki planlarının daha iyi anlaşılacağını belirten Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay, Sergide yer alan belgeler Çanakkale Savaşları’yla ilgili var olan pek çok belgenin çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Cahide Sınmaz  Sönmez  konuşmasında,  “Çanakkale Savaşları Türk tarihinde olduğu kadar dünya tarihinde de önemli bir yere sahiptir. Çanakkale zaferi, Türk milletinin kendine olan güvenini yükseltmiş ve Kurtuluş Savaşına örnek teşkil etmiştir. Çanakkale’de kazandığı başarılar Mustafa Kemal’in öncelikle Anafartalar Kahramanı, ardından Milli Mücadelenin önderi ve Cumhuriyetin kurucusu olarak Türk toplumunun sevgi, saygı ve bağlılığını kazanmasının başlangıç noktasını oluşturmuştur. Batının güçlü ülkelerinin de savaşa dahil olması ile savaş sonrasında  Avusturalya ve Yeni Zelanda milliyetçiliğinin ortaya çıkışı, konunun uluslararası alanda önemini koruyarak, Çanakkale Savaşlarına olan ilginin canlı kalmasını sağlamış ve konuyla ilgili çalışmalar her geçen gün artarak devam etmiştir. Hiç süphesiz Osmanlı Devleti arşiv belgeleri bu alandaki çalışmalarda en önemli kaynaklardan birisidir. Bu nedenle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tarih Bölümü tarafından sergilenen bu belgelerden örnekler savaşın anlaşılması açısından ziyaretçilere katkı sağlayacaktır”dedi.

Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer ise  Çanakkale Savaşlarının iyi anlaşılması ve anlatılması gerektiği üzerinde durarak, bu savaşı kazandıran başta Ulu Önder Mustafa Kemal Paşa olmak üzere tüm komutanları, hayatını kaybeden şehitlerimizi minnet ve şükranla andığımızı belirterek, Tarih Bölümünün böylesine önemli  bir sergi düzenlemesinden ve açılışını yapmaktan gurur duyduğunu belirtti.

Osmanlı Arşivi’nden Çanakkale Savaşları Sergisi açılışı sonrasında Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay, açılışa katılan ziyaretçilere sergi ile ilgili bilgiler verdi.

comu.edu.tr

[vsw id=”9u3ePfzG9fQ” source=”youtube” width=”510″ height=”344″ autoplay=”no”]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 15 Aralık 2018, Cumartesi