Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

KUTSAL EMANETLER ANKARA YOLUNDA

KUTSAL EMANETLER ANKARA YOLUNDA

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97’inci yıl dönümü kutlamaları nedeniyle 15’incisi düzenlenen Zafer Koşusu ve Halk Yürüyüşü kapsamında kutsal emanetler toprak, deniz suyu ve Türk bayrağı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e teslim edilmek üzere Ankara’ya gönderildi.

Zafer Koşusu ve Halk Yürüyüşü’nün başlangıcı için Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Törene Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan, Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan, bürokratlar, askerler ve yaklaşık bin öğrenci katıldı. Tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Törende konuşan Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, “Milli birlik ve beraberliğimizin en büyük örneklerinden birinin yaşandığı, Mustafa Kemal’in tarih sahnesine zaferle çıktığı, binlerce şehit verdiğimiz Çanakkale’den yola çıkan emanetlerin anlamı çok büyüktür. Vatan topraklarını kendi hayatlarından değerli bilen şehitlerimiz, Çanakkale’de verdikleri unutulmaz savunma ile kahramanlık, bağımsızlık ve onurlu bir yaşam simgesi olmuşlardır. Bugün bağımsız Türk Devletinin vatandaşı olarak bu topraklarda yaşıyorsak, bunu dün canını ortaya koyan şehitlerimize borçluyuz. 18 Mart 1915 günü zamanının en ileri donanması Çanakkale Boğazı’nda beklemediği bir savunma ile karşılaşmış ve geri çekilmek zorunda kalmıştır. Müteakip aylarda emperyal güçlerin başlattıkları kara harekatı da aynı şekilde hüsranla sonuçlanmıştır. Bu zafer, 1. Dünya Savaşı sonrasında başlattığımız Kurtuluş Savaşı’nın ilham kaynağı olmuştur. Bağımsızlığın simgesi şanlı bayrağımız, Çanakkale Deniz Zaferi’nin yaşandığı Çanakkale Boğazı’ndan alınan deniz suyu ve Kara Savaşları’nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası’ndan alınan kutsal toprağı Sayın Cumhurbaşkanımıza takdim ederek, bu destanı bir kez daha hatırlayacağız” dedi.

Vali Güngör Azim Tuna konuşmasının ardından Gelibolu Yarımadası’ndan alınan toprak, Çanakkale Boğazı’ndan alınan deniz suyu ve rengini şehitlerimizin kanından alan şanlı Türk bayrağından oluşan kutsal emanetleri, Ankara’ya götürecek olan atletler Çağrı Özel ile Özge Tütenocaklı’ya teslim etti. Halk oyunları gösterisi gerçekleşti. Ardından da protokol üyelerinin start için havaya attığı karanfillerle birlikte koşu başladı. Vali Güngör Azim Tuna, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan, Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan öğrencilerle birlikte bir süre yürüdü.

Kutsal emanetlerin sırasıyla Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Eskişehir ve Ankara illerinin sınırlarından geçirilerek, 18 Mart Cuma günü Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e teslim edileceği bildirildi.

 burasıcanakkale.com

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 20 Mart 2019, Çarşamba