Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Türkiye’de Bir İlk: “Kürtçe Ders Kitabı”

Türkiye’de Bir İlk: “Kürtçe Ders Kitabı”

Hakkâri Üniversitesi’nin öğretim görevlisi Yusuf Soyvural, Türkiye’de bir ilke imza atarak Kürtçe matematik ders kitabı hazırladı.

22 Mayıs’ta Diyarbakır’da düzenlenecek kitap fuarında sergilenecek olan Kürtçe matematik ders kitabı, 8 bölümden oluşuyor. Yaklaşık 9 yıldır Hakkâri’de görev yaptığını söyleyen Soyvural, “Böyle bir çalışmayı hayata geçirmeyi düşünmüştüm; ama maddi sıkıntılar yüzünden belli bir zaman ara verdim. Hakkâri Üniversitesi’ne atandıktan sonra Rektör Prof. Dr. İbrahim Belenli’nin desteğini alarak Kürtçe matematik ders kitabı yazmaya karar verdim.” dedi.

Asıl branşının fizik olduğunu belirten Soyvural, yıllarca özel kurumlarda matematik dersi verdiğini anlattı. Soyvural, “Daha sonra Kürtçe matematik ders kitabı yazmaya başladım. Türkiye’de ilk defa yapılan bir çalışmadır. Benim hazırladığım kitap, öğrencilerin çalıştıkları konu anlatımlı, soru çözmeye yönelik olup, ilköğretim düzeyinde hitap ediyor. Kitapta, örnek sorular ve çözümleri de var. Bu konuda desteğini esirgemeyen Hakkâri Üniversitesi Rektörü İbrahim Belenli’ye de teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Star

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 12 Aralık 2018, Çarşamba