Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

ÇOMU Heyeti Ankara’ya Çıkarma Yaptı

ÇOMU Heyeti Ankara’ya Çıkarma Yaptı
ÇOMU akademisyenlerince 2008 yılında kurulan Eğitim Araştırmaları Birliği (EAB) tarafından hazırlanan ve GMKA tarafından kabul edilen  ”Yerelden Cambridge ve NASA’ya: Dezavantajlı Öğrencilerde Çanakkale Değerleri ve Girişimcilik Bilinci Geliştirme” projesinin Üniversitemizdeki tanıtımı sonrası Çanakkale Valisi başkanlığında bir heyet, 13.02.2012 tarihinde Ankara’da üst düzey görüşmelerde bulundu.
Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna başkanlığındaki heyette; Çanakkale Milletvekilleri Av. Mehmet DanişAv. İsmail KaşdemirProf. Dr. Ramazan GülendamDoç. Dr. Aziz KılınçYrd. Doç. Dr. Mustafa Yunus Eryaman,  Yrd. Doç. Dr. Necati Cerrahoğlu ve MEB Çanakkale İl Müdür Dr. Şaban Karataş yer aldı. Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer, Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, MEB Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey ve Öğretmen Yetiştirme Milli Komitesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Safran ile görüşen heyetin projeleri ve proje önerileri ilgiyle karşılandı ve kabul gördü.
TBMM’yi ziyaret ederek TBMM İhtisas Komisyonu ve “Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor” üyesi milletvekillerinden spor bilimcisi Doç. Dr. Selçuk Özdağ ve milli futbolcu Hakan Şükür ile de görüşen ÇOMU heyeti, “Okumayı seviyorum” ismiyle tasarlanan proje hakkında milletvekillerine bilgi sundu ve bu projeye katılımda prensipte anlaşmaya varıldı.

ÇOMU heyetinin Ankara’da yaptığı çok yönlü görüşmelerde sonuçlandırılan bazı başlıklar şunlar:

 

  • ÇOMU Eğitim Bilimleri Enstitüsü ve Eğitim Fakültesi projesinin ortaklaşa planladıkları “Çanakkale’de MEB Öğretmenlerine Yönelik Tezsiz Yüksek Lisans” projesi, Milli Eğitim Bakanı tarafından ilgiyle karşılandı ve Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü’ne gereğinin yapılması için talimat verdi.
  • EAB projesi olan ”Yerelden Cambridge ve NASA’ya: Dezavantajlı Öğrencilerde Çanakkale Değerleri ve Girişimcilik Bilinci Geliştirme” konusundaki ayrıntılar Bakan’a sunuldu ve Bakan tarafından büyük önem verildiği ifade edilen proje sonuçlarının Bakanlığa iletilmesi istenildi.
  • EAB tarafından 04-07 Mayıs 2012 tarihlerinde Yıldız Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan “IV. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi”nin Onur Kurulu Üyelerinden Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ömer DİNÇER’e; kongre hakkında detaylı bilgiler sunuldu.
  • EAB yerel ortaklığında 2013 yılında İstanbul’da düzenlenecek Avrupa Eğitim Araştırmaları Birliği’nin (European Educational Research Association – EERA) gelenekselleşmiş seri kongrelerinden European Conference Educational Research – ECER kongresinin yapılanma modeli ve tarihinde ilk kez Türkiye’de düzenleneceği bilgileri Bakan’a aktarıldı.
  • EAB projesi olarak “Okumayı Seviyorum: Milli Sporcularla Değerler Eğitimi” adıyla Çanakkale’de tasarlanan sosyal etkinliklerde; “ticarileşme ile aşınmaya yüz tutmuş değerlerin korunması ve geliştirilmesine aracılık yapmak; ünlü sporcular, sporda kariyer sahibi rol model kişilerin dezavantajlı toplum kesimlerine okumanın ve statü sahibi olmanın önemine vurgu yaparak, farklı bölge okullarında çocuk ve gençlerle “yüz yüze”  etkileşim içerisinde bulunmak ve geleneksel değerlerin muhafaza edilerek geliştirilmesini hedeflerken, kariyer planlamasına vurgu yapan bir yaklaşım sergilemek” amacındaki proje önerisine MEB Bakanı büyük ilgi göstererek bazı tavsiyelerde bulundu ve gerçekleşmesinin oldukça faydalı olacağını ifade etti.
  • Çanakkale Valiliği – Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi – EAB ortaklığında Gökçeada’da Avrupa’dan gelecek doktora düzeyindeki öğrencilerle Türkiye’den kabul edilecek doktora öğrencilerine yönelik “YAZ OKULU Programı” başlatmak önerisi, kabul edildi. Başbakanlık Müsteşarlığı döneminde Gökçeada Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü’ne önemli tesisler kazandırdığını ifade eden MEB Bakanı, Yaz Okulu’nda bu tesislerin de kullanılabileceği ve Bakanlığın başka kalemlerde de programa destek sunacağı müjdesini verdi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 16 Aralık 2018, Pazar