Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

ÇOMÜ ile Çanakkale Belediyesi Zemin Etütlerini Birlikte Hazırlayacak

ÇOMÜ ile Çanakkale Belediyesi Zemin Etütlerini Birlikte Hazırlayacak

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile Çanakkale Belediyesi arasında Jeolojik – Jeoteknik zemin etüdü raporu ve haritaları hazırlanması amacıyla işbirliği protokolü törenle imzalandı.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kaya arasında imzalanan işbirliği protokolü törenine Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Cengiz Caner ile konuyla ilgili öğretim üyeleri ve yetkililer katıldı.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale’nin geleceğindeki sağlıklı yapılaşmanın oluşabilmesi için ÇOMÜ ile birlikte ortak proje geliştirdiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Temellerin mevcut zeminlere uygunluğu, temel çeşitlerinin ya da zemin iyileştirmelerinin, o zeminlere uygun olup olmadığının tespiti, depremsellik açısından önem arz ediyor. Dolayısıyla biz de bu konuda üniversitemiz ile bize uzun yıllar hem veri, hem imar, hem de ruhsat çalışmalarında temel teşkil edecek bir çalışma sürdüreceğiz. Proje imzalandıktan birkaç gün sonra çalışmalar başlayacak”.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, imzalanan protokolün üniversite kent işbirliğinin çok güzel bir örneği olduğunu ifade ederek, daha önce de ÇOMÜ ile ortak projelerinin bulunduğunu ama bu projenin en büyük ortak projeleri olduğunu kaydetti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kaya ise ÇOMÜ’nün içinde bulunduğu topluma her türlü hizmeti sunma çabası içinde olduğunu ifade ederek, “Çanakkale’nin zemin etütlerini bilimsel esaslara göre üniversitemiz, belediyemiz ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilecek. Talep gelmesi halinde üniversitemizin Çanakkale’ye her türlü hizmeti sunması da söz konusu olabilecek. Zemin etütleri dışında özellikle binaların deprem dayanıklılığını ölçmek amacıyla da üniversitemiz her türlü tesise, alet edevata, bilimsel birikime ve laboratuvar imkânlarına da sahip. Belediyemize özellikle bu zemin etüdünün bilimsel açıdan tarafsız olarak ortaya çıkarılmasında işbirliğinde bulunduğu için teşekkür ediyoruz” dedi.

Yetkililer, protokolün amacının, “ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji ve Jeofizik Mühendisliği Bölümleri öğretim elemanlarınca, Çanakkale Merkez Belediyesi sınırları içerisinde kalan yaklaşık 1670 hektarlık alanda detaylı bir zemin araştırması yaparak Çanakkale İl Merkezinin 1972 ve 1978 yıllarında yapılmış olan imar planına esas jeolojik etütlerinin revize edilmesi” olduğunu belirttiler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 16 Aralık 2018, Pazar