Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

“Çanakkale Savaşlarında Deniz Harekâtı” Konulu Konferans Gerçekleştirildi

“Çanakkale Savaşlarında Deniz Harekâtı” Konulu Konferans Gerçekleştirildi

ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanlığı tarafından Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. Yılı kapsamında düzenlenen “Çanakkale Savaşlarında Deniz Harekâtı” konulu konferans Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Konferansa Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Muhammet Erat, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr Ali Sönmez, Çanakkale İl Sosyal Proje ve Etüt Müdürü Ali Ustabaş, FEF Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Fatih Yavuz’un yanı sıra akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Fatih Yavuz bir açılış konuşması yaptı. Doç. Dr. Yavuz konuşmasında şunları ifade etti:

“Çanakkale Deniz Zaferi’nin üzerinden 97 yıl geçti ve bizler akşamları başımızı yastığa rahat bir şekilde koyabiliyor, deniz manzaralı bir şehirde yaşayabiliyoruz. Eğer biz bunları yapabiliyorsak, bu 97 yıl önce Çanakkale’yi savunan şehitlerimiz sayesindedir. Fakat orada canlarını veren şehitlerimiz biz rahat yaşayalım diye kanlarını dökmediler. Bu yüzden büyük gayret sarf etmemiz ve vatanımızı çok sevdiğimizi göstermek için çok ama çok çalışmamız gerekir. Onlar hayatlarını ortaya koyarak bu ülkeye katkıda bulundular. Bizler de akademisyenler ve üniversite olarak nitelikli bilgiler üreterek bu ülkeye katkıda bulunacağız. Bu ise ancak ve ancak Çanakkale ruhu ile gerçekleştirilebilecek bir hedeftir.”

Açılış konuşmasının ardından FEF Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Muhammet Erat “Çanakkale Savaşları’nda Deniz Harekatı” konulu bir sunum yaptı. Sunumuna 1. Dünya Savaşı’ndan önce oluşan İtilaf ve İttifak blokları hakkında bilgiler vererek başlayan Doç. Dr. Muhammet Erat, sonrasında Osmanlı Devleti’nin savaş öncesi durumu, Almanların Osmanlı’yı savaşa ikna etme çabaları ve Osmanlı’nın Almanya yanında savaşa girişi ve savaş hazırlıkları hakkında bilgiler verdi.

Savaşın gidişatı ve izlenen stratejiler hakkında da bilgiler veren Doç. Dr. Erat, bu kanlı savaşta İngilizler ve Fransızların donanma ve teçhizat bakımından üstün olmalarına rağmen, askerimizin kendini feda etme uğruna vatanlarını savunduğunu ve Mustafa Kemal Paşa’nın askeri dehası karşısında bu üstünlüğün ortadan kalktığını, İngilizlerin 2, Fransızların da 1 zırhlısını Çanakkale’de tarihe gömdüklerini ve birçok zırhlının da maddi hasar gördüğünü ifade etti. Bu durumun Türk kamuoyunda olduğu gibi Bulgaristan ve Avusturya – Macaristan kamuoyunda da sevince sebep olduğunu söyleyen Doç. Dr. Erat, Yavuz – Midilli gemileri ve Mesudiye Zırhlısı hakkında da kısa bilgiler verdi.

Sunumun ardından Çanakkale İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Ali Ustabaş’ın Doç. Dr. Muhammet Erat’a çiçek takdimiyle konferans sona erdi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 16 Aralık 2018, Pazar