Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi

ÇAGİAD’DAN ÇOMÜ Öğrencilerine Burs Desteği

ÇAGİAD’DAN ÇOMÜ Öğrencilerine Burs Desteği

Çanakkale Girişimci İşadamları ve Sanayicileri Derneği (ÇAGİAD) Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğrencilerine 301 bin 500 TL karşılıksız burs verecek. 201 öğrenciye aylık 150 TL olmak üzere 10 ay boyunca verilecek burs için ÇAGİAD’da bir protokol imzalandı. İmza törenine ÇOMÜ’den Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, ÇOMÜ Eğitim Sağlık ve Bilimsel Araştırma Vakfı (ESBAV) Başkanı Öğr. Gör. Abdullah Berçin ile ÇAGİAD Başkanı Hikmet Sezen ve ÇAGİAD üyeleri katıldı.

ÇAGİAD Başkanı Hikmet Sezen törende yaptığı konuşmada, “Çanakkale’nin göz bebeği olan üniversitemizin Türkiye’de ve dünyada öneminin her geçen gün arttığının farkındayız. Üniversitemizin kalkınmasına, tercih edilir olmasına katkıda bulunmak için ÇOMÜ öğrencilerine burs vermek istedik. 300 bin TL başlangıç rakamımız, bu eğitim seferberliğine katılmak isteyen arkadaşlarımızla bu devam edecek. Yapabildiğimiz oranda burs katkısı yapacağız. ÇAGİAD olarak bu hem üyelerimize hem de Çanakkale kamuoyuna model olsun diye ön gördük. Buradan Çanakkale’deki diğer STK’lara, iş adamlarına seslenmeyi de bir görev biliyorum. Üniversitemizin daha ileri seviyelere götürülmesi adına bunun bir model olmasını umuyorum” dedi.

Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner de ÇAGİAD’a destekleri için teşekkür ederek; “Üniversite, Çanakkale’nin maddi manevi en önemli kaynaklarından biri ve en önemli parçası da öğrenciler. Üniversitenin asıl sahibi Çanakkale’dir. Çanakkale’de üniversiteye ve öğrencilerine en çok sahip çıkan kurum olarak bu yıl ÇAGİAD başı çekti. Rektörlüğümüz ile temasa geçip imkanı olmayan ÇOMÜ öğrencilerine katkı sağlamaya hazır olduklarını belirttiler. Bizim buradaki görevimiz sadece yardımın doğru yere ulaşması için hakemliktir. ÇOMÜ öğrencilerine verdikleri hayati destek için ÇAGİAD’a teşekkür ediyorum. Onların verdiği destek olmasaydı belki bu arkadaşlarımız eğitimlerini sürdüremeyeceklerdi. Bazen harç ücretini veya çok basit bir ücreti ödeyemediği için okulu bırakmak durumunda kalan öğrenciler görüyoruz. O öğrenciler ÇAGİAD gibi kurumlar sayesinde okuyor” dedi.

“ÇAGİAD, Çanakkale’nin Geleceğine Katkı Yapıyor”

Hayırseverliğin bir kültür olduğunu söyleyen Laçiner, “Bilim ve üniversiteler açısından dünyanın önde gelen ülkesi ABD’de, üniversiteler bütçelerinin yarıdan fazlasını hayırlar, yardımlar ile temin etmektedir. İş adamları, gelirlerinin önemli bir kısmıyla öğrenci okutmaktadırlar. Hayırseverlikte Türkiye olarak ABD’yi bile geçememiş olmamız benim için büyük bir üzüntüydü. Burada ÇAGİAD’la bir nebze olsun yüreğimiz soğudu, sevindik. ÇAGİAD, Çanakkale’nin, Türkiye’nin geleceğine katkı yapıyor. ÇAGİAD’ın diğer tüm kurumlara, kuruluşlara, sivil toplum kuruluşlarına, ailelere örnek olmasını arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Amerika’da, Nepal’de ÇOMÜ Mezunlarıyla Karşılaştık”

Çanakkale’nin kalkınması ve bir eğitim kenti olarak rota çizmesini ÇAGİAD olarak çok önemsediklerini belirten Sezen, “Zaman zaman yurtdışına gittiğimizde ÇOMÜ öğrencilerine rastlıyoruz. Amerika’da, Nepal’de ÇOMÜ mezunlarıyla karşılaştık. Dünyanın öbür ucunda, ÇOMÜ’den mezun olmuş öğrenciler hizmet ediyorlardı. Bu bizi hem gururlandırdı hem devletimiz ve milletimiz adına umutlandırdı” dedi.

12 Yorum

 1. Neden 03 Ekim 2012 Cevapla
 2. Adınız... 03 Ekim 2012 Cevapla
  • Yalan 03 Ekim 2012 Cevapla
   • Adınız... 03 Ekim 2012 Cevapla
 3. Adınız... 03 Ekim 2012 Cevapla
 4. Eskiden de vermezlerdi 03 Ekim 2012 Cevapla
  • Adınız... 03 Ekim 2012 Cevapla
   • Adınız... 04 Ekim 2012 Cevapla
 5. Adınız... 04 Ekim 2012 Cevapla
 6. Ahmet 04 Ekim 2012 Cevapla
 7. Adınız... 04 Ekim 2012 Cevapla
 8. Ateş 04 Ekim 2012 Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÇOMÜ Haber 31 Temmuz 2016, Pazar