Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi

YAVUZ BAHADIROĞLU ÇOMÜ’DE

YAVUZ BAHADIROĞLU ÇOMÜ’DE

Doğu Batı Topluluğu geçtiğimiz gün Süleyman Demirel Konferans Salonunda “Osmanlı’da Eğitim Enderun ve Harem” adlı konferansta Araştırmacı-Yazar Yavuz Bahadıroğlu’nu konuk etti.

Programa Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Vali Yardımcıları Alper Faruk Güngör ve Bekir Sıtkı Dağ, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ve  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, Çanakkale İl Emniyet Müdürü  Osman  Zoroğlu, Çanakkale İl Müftüsü İbrahim Öcüt’ün yanısıra ve birçok akademisyen katıldı. Programa öğrencilerin ve halkın katılımı da oldukça yoğun oldu.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna konuşmasında Doğu Batı Topluluğu’nun çok iddialı olduğunu ve özgüvenleri yüksek gençlerden oluştuğunu dile getirdi.  Ayrıca konferans konusu içinde “Geniş coğrafyalarda değişik topluluklara hükmeden Osmanlı İmparatorluğu’nun merkez ve taşra bürokrasisine ve devlet adamlarının yetiştirilmesine çok önem verdiğini, Enderun’un Şehzadelerin, Askeri idarecilerin, devşirme kökenli kişilerin yetiştirildiği bugünkü anlamda üniversite seviyesinde bir okul olduğunu, Osmanlı’nın eğitime verdiğimi önemin sadece Enderun’la kısıtlı olmadığını bu eğitimin haremde de devam ettiğini” dile getirdi. Tuna “Hareme girişin bazı dizilerin aksine padişahların bile görüşüne imkan vermeyecek şekilde tasarlanmıştır  Enderun erkek yöneticilere  haremi ise kadın yöneticilere üst düzey eğitim veren bir okul  gibi algılamak gerekir “diyerek sözlerine devam etti.

Yavuz Bahadıroğlu’da “Osmanlı’nın adam yetiştirme tarzını anlayamazsak ne Harem’i nede Enderun’u anlayabiliriz. Enderun’da yetiştirilen devlet adamları eğitilirken iğnenin deliğinden geçirilir gibi eğitilirdi ve bunların çok üst düzey insanlar olurlardı, padişahların yetişme süreçlerinin geçtiği yerdir Enderun” dedi.  Harem için de “Harem kelimesi haramdan, yasaktan gelir ve tüm erkeklere yasak olan bir bölgedir. Tarihçi Peçevi şöyle bir ifade kullanır. ”Güneş, farzı mual erkek olsa, hareme doğmasına izin verilmezdi” Harem’e 2 türlü insan alınır birincisi savaş esiri kızlar ikincisi köle ticaretinden dolayı satın alınanlar. Hareme alınanların hayatları yeniden başlar geçmişleriyle alakalı hiçbir şey olmaz saray hayatları sanki bir milattır sıfırdan başlar. Burada bulunanlara 8 yıl gibi bir süre boyunca dönemin tüm bilimlerinin yanı sıra şan dersleri enstrüman çalma, yazı, dil vs. gibi dersler verilirdi. Hareme giren cariyeler köle statüsündedir, fakat devrin tüm saraylarında köleler karın tokluğuna çalıştırılırken Osmanlı insana duyduğu saygıdan dolayı köleleri hem eğitmiştir hem de onlara ücret vermiştir ve bu ücret sabit kalmaz sürekli yükselir. Vasat zekalı olanlar sarayda hizmet görevlisi olur orta zekalı olanlar Enderun da yetiştirilen paşalarla vezirlerle evlendirilir çok üst düzey akademik eğitim almış çok zeki olanlardan biri ise padişaha eş olarak önerilir. Fakat cariyenin padişahı reddetme hakkı vardır”

Yavuz Bahadıroğlu şunları söyledi:

“Kanuni Sultan Süleyman’ın zamanında 20 tane Türkiye sınırları gibi topraklara hükmetti  ve bu sebeple ömrünün tamamına yakınını at sırtında geçirdi. Çünkü zamanın şartları haber alma sistemlerinin şimdiki gibi değildir, sınırların büyük olması sebebiyle isyanların, sorunların fazla olduğunu, bir savaşın bile hesaplarının yapılmasının 2 yıl gibi bir süreyi aldığı bir dönemde Kanuni tüm ömrünü at sırtında geçirdi desek de caiz olur.

Günümüz Osmanlı’yı anlatan malum filme de paralel fikirler geliştiren kişileri de ikna etmek zorunda değilsiniz. Ayın 21’inde kıyametin kopacağına inanan insanlar her şeye inanırlar. Böyle şeyleri sadece film olarak izlemek zaman kaybı şeklinde günahıdır, tarih olarak tarih öğrenmek olarak izlemek ise iftira günahına yardım ve yataklık etmektir. Çünkü çok yoğun bir şekilde tarihimize iftira var”

Program sonunda Vali Güngör Azim Tuna’ın Yavuz Bahadıroğlu’na plaket taktimi ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Kurt’un hediye taktimi ile sona erdi.

Bahadıroğlu programdan sonra sevenleriyle kitap imzalamak için tekrar buluştu.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÇOMÜ Haber 26 Mayıs 2016, Perşembe