Bizimle İletişime Geçin

Editörün seçtikleri

YÖK’te akademik deprem

Yayınlandı

on

YÖK'te akademik depremYüksek Öğretim Denetleme Kurulu (YDK), “Yeterli öğretim üyesi bulunmasına rağmen aynı alandan doçentlik başvurusunda bulunan adaylar arasında ayrımcılık yapılarak bazı adaylar için 5, bazı adaylar için 3 kişilik jüriler oluşturuldu” iddiası üzerine incelemelerini tamamladı ve bu konudaki raporunu hazırladı.

YDK raporunda, 2009 öncesi ve sonrası doçentlik komisyonu üyelerinin ifadelerine yer verilerek, “Doçentlik sınav komisyonu üyelerinin ifadeleri birlikte değerlendirildiğinde, Komisyon üyelerinin bazı doçent adayları ile ilgili jüri değişiklikleri yaptıkları, kararlarını yeterli sayıda üyenin katılımı ile almaları gerekirken bazen tek imza ile değişikliğe gittikleri, doçentlik sınav yönetmeliği, doçentlik sınav komisyonunun yapacağı görevleri bireyselleştirmediği ve komisyon olarak yapılmasını öngördüğü halde, komisyon üyelerinin genel olarak sadece kendi bilim alanları ile ilgilendiği, diğer alanlarla ve o alanlarda oluşturulan jürilerle ilgilenmediği tespit edildi” denildi. Raporun sonuç kısmında şu ifadeler yer aldı: “Doçentlik sınav komisyonu açık ve kabul edilebilir gerekçeler ortaya koymaksızın aynı durumdaki adaylar arasında ayrımcılık yapmakta, doçent olması istenen ya da istenmeyen aday için 3 kişilik jüri oluşturarak adayın geçmesini ya da kalmasını kolaylaştırmaktadır. Hatta bazı durumlarda tespit edilen 3 asıl 2 yedek üyeden oluşan jüride 2 asıl 1 yedek ya da 1 asıl 2 yedek üye aynı üniversiteden olmakta, bazı durumlarda jüri üyeleri içerisinde adayla aynı üniversiteden olan bile olabilmekte, böylece sonucu önceden belli olan (olumlu ya da olumsuz) bir sınav yapılmış olmaktadır.”

‘Yargılanma’ talebi
YDK, çeşitli üniversitelerin rektörlerinin de aralarında bulunduğu doçentlik sınav komisyonu üyeleri hakkında, TCK’ya göre, ‘Görevi Kötüye Kullanma’ suçundan Lüzum-u Muhakeme (Yargılanma) kararı verilmesini istedi. İşte yargılanması istenen öğretim üyeleri: Prof. Dr. Mustafa İlhan, Prof. Dr. İsmail Çakmak, Prof. Dr. Hamit Fişek, Prof. Dr. Emin Kansu, Prof. Dr. Ayşe Ayata, Prof. Dr. İsmail Tosun, Prof. Dr. Öktem Vardar, Prof. Dr. Ersin Yurtsever, Prof. Dr. Ahmet Acar, Prof. Dr. Köksal Bayraktar, Prof. Dr. Şevket Pamuk, Prof. Dr. Buket Akkoyunlu, Prof. Dr. Mustafa Çıkrıkçı, Prof. Dr. Metin Heper, Prof. Dr. Kazım Sarıkavak, Prof. Dr. Ramazan Arslan, Prof. Dr. Namık Kemal Pak, Prof. Dr. İsmail Çakmak, Prof. Dr. Duran Altıparmak, Prof. Dr. Abdullah Atalar, Prof. Dr. Ayşe Sağsöz, Prof. Dr. Haluk Baylas, Prof. Dr. İrfan Erol, Prof. Dr. Yusuf Öztürk, Prof. Dr. Şevket Ruacan, Prof. Dr. Nurdan Tözün, Prof. Dr. Ayla Ersoy, Prof. Dr. Süleyman Aydan Belen, Prof. Dr. Zehra Çobanlı, Prof. Dr. Turan Sağer.

Sabah

Okumaya Devam Et
Advertisement
1 Yorum

1 Yorum

  1. merak etmeyin bir şey çıkmaz

    31 Ocak 2013 at 20:55

    El ve gönül birliğiyle örtbas ederler? Bugüne kadar 28 şubatçı, darbe şakşakçısı kaç tane rektöre, profesöre YÖK hesap sordu bugüne kadar? Cevap:SIFIR. (Yargılananları kastedmiyorum).

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK OKUNANLAR