Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

ÇOMÜ Uzaktan Eğitime Başladı

ÇOMÜ Uzaktan Eğitime Başladı

4 Ekim 2013Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Uzaktan Eğitim Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Nuri Kavak, ÇOMÜ’nün bu alana ciddi ve büyük yatırımlar yaptığını belirterek lisanslar aldığını,  ve YÖK’ten eğitim verme izni alan ender üniversitelerden biri olduğunu söyledi.

YÖK’ün Uzaktan Eğitim konusunda çok titiz çalıştığını ifade eden Doç. Dr. Nuri Kavak, her üniversiteye izin verilmediğini ÇOMÜ’nün ise uzaktan eğitim altyapısı ile eğitim vermeye hak kazandığını belirtti.

Bu yıl 450 öğrenciye uzaktan eğitim programlarına kabul ettiklerini söyleyen Kavak, gelecek yılda 450 öğrenci daha alacaklarını, bu dönem için 4 Ekim 2013 tarihine kadar kayıt aldıklarını vurguladı ve şunları söyledi:

“Yüksekokul olarak üniverstemizde bu konuda önemli bir başlangıç yaptık. Buradaki öğrencilerimiz normal öğrencilerimizle aynı haklardan yararlanabilecekler.Diplomalarında asla uzaktan eğitimle ilgili bir ifade olmayacak. Bu öğrencilerimiz II. Öğretim öğrencilerinin ödediği ücret kadar ödeyerek bizden bu hizmeti alacaklar. Yani maddi açıdanda avantajlı bir duruma sahipler. Biz bu öğrencilerimize ÇOMÜ öğrencilerinin yararlanabileceği her hakkı tanıyacağız. O yüzden uzaktan öğretime öğrenci olacak kişilerin kafalarında hiçbir tereddüt olmasını istemiyoruz. Uzaktan öğretimi anlamaya çalıştığımızda faydalarını çok fazla. Bugün bir ÇOMÜ öğrencisinin barınma, yaşama vs. giderleri belli. Ancak bizim öğrencilerimiz net ortamında web kamerasını açarak hocasından dersini dinleyecek. Ve bu konudaki yazılım altyapıları konusunda üniverstemiz çok ciddi atılım yapmış. Bizler yakın zamanda bu hizmetten faydalanacağız”

Doç. Dr. Nuri Kavak, Uzaktan Eğitim vasıtasıyla öğrenim gören öğrencilerin, örgün öğretim öğrencilerinden çok daha fazla imkana sahip olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

“Sistem üzerinde hocalarımız ders notlarını ve sunumlarını yükleyecek. Böylece bu öğrencilerimiz dilediği anda bu bilgilere ulaşma imkanına sahip olacak. Uzaktan Eğitim Öğrencileri sisteme şifresiyle girdiği anda hocanın geçmişten bugüne ne kadar ders notu sistemde varsa ulaşabilecekler. Bana sorarsanız işin bu noktası örgün öğretimden daha da avantajlı gözüküyor. O yüzden ciddi bi talep göreceğimizi düşünüyoruz. Tek ciddi sıkıntımız YÖK’ün izni ile ÖSYM kılavuzunda ek kontenjan kısmında yer aldığımızı 1-2 gün içinde öğrendik. O yüzden bu avantajları anlatmak açısından zaman sıkıntımız var. Zaten bu ek yerleştirme başvuruları 4 Ekim’de bitecek. İnşallah bu dönem için bu avantajlarımızı görüp faydalanmak isteyen öğrencilerimiz çok olur ve bize katılırlar. Ama önümüzdeki dönem biz düşünüyoruz ki bu 450 de yetmeyecek.”

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 5 Haziran 2020, Cuma