Bizimle İletişime Geçin

BİRİM HABERLERİ

Mehmet İsmail Kızıl Payız (Altın Güz) Ödülüne Layık Görüldü

Yayınlandı

on

indir (3)ÇOMÜ öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet İsmail Rusya Yazarlar Birliği’nin “KIZIL PAYIZ” (Altın Güz)  S. Yesenin ödülü ve diplomasına layık görüldü.

Moskova Yazarlar Birliği binasında  gerçekleştirilen törenle ödülü kendisine teslim edildi.

Törende konuşma yapan Rusya Yazarlar Birliği Moskova şehir teşkilatının başkanı olan, aynı zamanda Mehmet İsmail’in şiirlerini Rusça’ya aktaran Vladimir Boyarinov, şair dostunun Rus ve Türk edebiyatlarına olan büyük katkısından söz ederken M. İsmail’in 1974 yılında yazdığı S. Yesenin’e atfettiği, Aleksandr Kuşner tarafından Rusça’ya tercüme edilmiş şiirini okuyarak “Böyle bir şiirin yazarı çoktan bu ödülü hak etmişti, ancak biz biraz geciktik.” dedi.

M. İsmail ödül töreninde yaptığı konuşmasında S. Yesenin’in kendisi için ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak takdim edilen ödül için teşekkürünü bildirdi.

Öte yandan Moskova’da  bulunan “Şehriyar Edebi Medeni Cemiyeti” de Mehmet İsmail’i Azerbaycan, Doğu ve Rus edebiyatlarına önemli katkılarından dolayı başka bir diplomaya daha layık gördü.

Moskova’da olduğu günlerde birçok başka aktivitelere de katılan Mehmet İsmail, Yuri Kuznetsov’a atfedilmiş olan VIII. Uluslar Arası Sempozyumda “Y. Kuznetsov’un Şiirleri Türk dilinde” adlı bildiriyi sundu ve Maksim Gorki Edebiyat Üniversitesi’nde de öğrencilerle söyleşisi gerçekleştirdi.

Okumaya Devam Et
Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK OKUNANLAR