Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Tüm üniversite mezunları formasyon alabilecek

Tüm üniversite mezunları formasyon alabilecek

Tüm üniversite mezunları formasyon alabilecekYÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya YÖK Konferans Salonu’nda, “Yarının Liderleri Projesi”nin lansman toplantısında yaptığı konuşmada, YÖK’ü daha renkli kılmak ve eski imajından sıyırarak tamamen öğrenci ve akademi dostu haline getirmek için gayret ettiklerini söyledi. Çetinsaya, buna ilişkin imajı değiştirmenin gerçekten zor olduğunun altını çizdi.     

Öğrenciliğinden itibaren YÖK’ün bütün süreçlerini yaşadığını anlatan Çetinsaya, hocalarının gözlerinin önünde okuldan atıldığını, başörtülü arkadaşlarının üniversiteye alınmadığını ve 28 Şubat’ta hocaları hakkında soruşturma açıldığını gördüklerini anlattı.

“Bu gözler YÖK’ün bütün olumsuz imajlarını ve uygulamalarını gördü” diyen Çetinsaya, “YÖK’ün bütün talihsizliği aslında 12 Eylül döneminde kurulmuş olması. Aslında 12 Eylül dönemi politikalarına aracılık etmesi. 28 Şubat döneminde, 28  Şubat dönemine aracılık etmesi” dedi.

Artık geçmişe bir tepki olarak YÖK’ün değiştirmenin de yetmeyeceğini, 21. yüzyıla uygun bir yükseköğretim sisteminin oluşturulması gerektiğini söyleyen Çetinsaya, “YÖK’ü tamamen lağvetmemiz lazım. Siz oraya ne kadar renkli desenler yaparsanız yapın, kuruluş felsefesi olarak, zihniyet olarak, eylem olarak, bugünün Türkiyesi’ne ve dünyasına ait bir kuruluş değil. Umarın en kısa zamanda yürütme ve yasama organı da bu konuda gerekli politikaları izleyerek, bu kurumu özlendiği gibi 21. yüzyıl Türkiyesi ve dünyasının koşulları, şartlarına uygun denetleme, planlama ve koordinasyon kurumu haline dönüşecektir” diye konuştu.

Çetinsaya, yüksek öğretim sisteminin büyümeye devam edeceğini çünkü 2020’lere kadar genç nüfusun daha da artacağını söyledi.

Gökhan Çetinsaya, 12 yıllık zorunlu eğitimle de daha çok gencin üniversiteye gitmek isteyeceğini dile getirerek, YÖK’ün dönüşmesi ve lağvedilmesi gerektiğini ama bütün bu yükseköğretim alanını planlayabilmek için de çağdaş bir kuruluşa ihtiyacın bulunduğunun altını çizdi.

YÖK’ün imajını değiştirmeseler de YÖK’ü dönüştürmeye çalıştıklarını belirten Çetinsaya, yeni yükseköğretim yasasına ilişkin çalışmalar sırasında, öğrenci konseyleriyle ilgili sistem oluşturma kararı aldıklarını ancak yasa çalışmasının gerçekleşmediğini hatırlattı.

Bunların ayrı bir mevzuat çalışması olarak değerlendirildiğini ve yasama organına iletileceğini anlatan Çetinsaya, Öğrenci Faaliyetleri Komisyonu oluşturacaklarını söyledi.

Komisyonun YÖK ile öğrenciler arasında diyalog kuracağını aktaran Çetinsaya, “ogrenci.yok.gov.tr” adresi altında sadece öğrencilere ait bir web sitesi tasarladıklarını da sözlerine ekledi.

“YÖKDİL” projesine ilişkin de çalışmalarının devam ettiğini anlatan Çetinsaya, tez merkezine ilişkin de çalışmalar yürüttüklerini, Eylül ayında açacakları sistemle Türk üniversitelerindeki tüm makale, tez ve kitapların web üzerinden kullanıma açılacağını bildirdi.

Uluslararası öğrenci sayısının 2011’de 30 bin iken bugün 54 bine çıktığını da belirten Çetinsaya, bunu artırmak için de çalıştıklarını anlattı.

Yabancı öğrencilerin tercihlerini yapabilmeleri ve üniversiteleri tanımaları için de “edufinder” filtresi geliştirdiklerini söyledi.

Formasyon için yoğun bir talep olduğunu anlatan Çetinsaya, bunu herkesin alması gereken bir hak olarak görmeye başladıklarının altını çizdi.

Çetinsaya, iyi alan bilgisinin üzerine bir, bir buçuk yıllık yüksek lisans eğitimiyle öğretmen olunabileceğini, formasyonun hayat boyu öğrenme olarak algılanması gereken bir sertifika programı olduğunu dile getirdi.

Hepiniz, 4’üncü sınıfı bitirmeden, formasyon eğitimlerinizi tamamlamış olacaksınız

Çetinsaya, şunları söyledi:

“Bu sebeple bütün mezunların, bir an önce formasyon alması için bu sene bir takım mekanizmalar geliştirdik. Hem de bütün alan öğretmenliklerinde okuyanların öğrenimleri boyunca, lisans öğrenimleri müddetince formasyon eğitimlerini tamamlayabilmeleri için bir politika geliştirdik. Bunu da önümüzdeki günlerde bütün kamuoyuyla paylaşacağız. Yani hepiniz, 4. sınıfı bitirmeden, formasyon eğitimlerinizi tamamlamış olacaksınız. Burada kapasite mevzusu çok önemli. Sonuçta bu eğitim verecek kontenjanlar ve kişiler sınırlı, bunu da gözeterek ama hepinizin bu eğitimi alacağı bir sitemi geliştirdik.”

Çetinsaya, tüm üniversitelerde kariyer merkezlerinin kurulacağını, uzmanların burada iş yaşantılarıyla ilgili öğrencilere bilgi vereceğini dile getirdi.

Çetinsaya, sosyal sorumluluk proje ve derslerinin bütün öğrencilerin alması gereken dersler olduğunu da düşündüğünü belirtti.

Üniversiteye kontenjan artışının da iyi bir noktaya geldiğini anlatan Çetinsaya, her yıl liseden mezun olan yaklaşık 800 bin kişinin üniversiteye yerleştirilecek sayıda kontenjan bulunduğunu söyledi.

Üniversiteye yerleştikleri halde bölümünden memnun olmayan ve tekrar sınava giren yaklaşık 500 bin kişi olduğunu hatırlatan Çetinsaya, yatay geçişlere ilişkin yapacakları değişiklikle artık adayların belki de tekrar sınava girmesine gerek kalmayacağını dile getirdi.

Çift anadal ve yan dal programlarına ilişkinde politikalar geliştireceklerini söyleyen Çetinsaya, dikey geçiş kontenjanlarının da her yıl ciddi şekilde artırdıklarını ifade etti.

Çetinsaya, yatay geçiş için adayların üniversiteye girişte bütün LYS’lere girmesi gerektiğini belirtti.      

Öğrenciler YÖK tabelasını renklendirdi      

Konferans öncesi, yaklaşık 60 üniversiteden gelen öğrenciler, kartonlara Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı yazarak, harfleri renkli kalemlerle boyadılar ve kurulun tabelasının üzerine bu kartonları yapıştırdılar. Öğrenciler, “Öğrenci dostu YÖK istiyoruz”, “Yıkarak değil yaparak istiyoruz” şeklinde sloganlar attılar.

Daha sonra, YÖK Başkanı Çetinsaya ile oğlu Mustafa Selim, öğrencilerle, oturarak kitap okuma eylemi gerçekleştirdi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 12 Temmuz 2020, Pazar