Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Alevilik ve Bektaşiliğin Güncel Sorunları ÇOMÜ’de Konuşulacak

Alevilik ve Bektaşiliğin Güncel Sorunları ÇOMÜ’de Konuşulacak

Alevilik ve Bektaşiliğin Güncel Sorunları ÇOMÜ'de KonuşulacakÇanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Uluslararası bir sempozyuma ev sahipliği yapıyor.

Güncel Sorunlarıyla II. Uluslararası Alevilik-Bektaşilik Sempozyumu, 16-17 Nisan 2014 tarihinde Terzioğlu Yerleşkesi Troya Kültür Merkezi’nde yapılacak. Sempozyum saat 9.30’da başlayacak. 6 oturumdan oluşacak olan sempozyumda alanında yetkin akademisyen ve uzmanlar sempozyum temasına ilişkin çalışmalarını katılımcılarla paylaşacaklar.

Sempozyumun koordinatörlünü yürüten ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Öğreim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yönem yaptığı açıklama da günümüzde tüm inanç ve kültür değerlerinin ciddi tehditlerle karşı karşıya olduğuna şahitlik etmekte olduklarını söyledi ve şöyle devam etti:

“Dini ve etnik gruplar için oluşan algılar, yeni kimlik tasarımları ile birtlikte değerlendirildiğinde en temel sorun, ritüel kaybı ile nasıl baş edileceği meselesidir. “Hangi Alevilik?” sorusunun ritüel donanımlar dışlanarak cevaplanması mümkün değildir.  Alevilik ile ilgili bir çalışmanın Çanakkale’de yapılıyor olması bizler için büyük anlam ifade etmektedir.  Çünkü İslam balkanlara Gelibolu’dan geçmiş ve tarihte burası Bektaşiliğin en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Ayrıca Çanakkale Tahtacı Türkmenlerinin yerleşik hayata geçip halen günümüzde kültürel değerlerini ve kendilerine has yaşam biçimleri ile bu hayat tarzını devam ettirdiği bir şehirdir. Çalışmamızda sadece akademislerin değil aynı zamanda ülkemizde fiilen faaliyet gösteren derneklerimizin önemli temsilcilerinin de konuşmacı olarak yer alması, proğramımız süresince Semah, deyiş, gülbang gibi bu düşüncenin felsefesini daha yakından bizlere tanıtacak olan faaliyetlerin yer alması katılımcılar ve dinleyiciler açısından ayrı bir öneme sahiptir”

Açılış Konferansını Muğla Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Ethem Ruhi FIĞLALI’nın yapacağı sempozyum iki gün sürecek olan ve şu başlıklı oturumlar yapılacak:

“Batı Dünyasında Alevîlik-Bektaşîlik Algısı”

“Alevî Bektaşî Kültüründe Ritüel Kaybı”

“Türkiye’de Örgütlü Alevîlik“

“Günümüz Alevîlik-Bektaşîliği ve Sorunları

“Geleneksel Alevîlik-Bektaşîlik”

“Alevîlik-Bektaşîlik’te Kurumlar”

Sempozyum hakkında detaylı bilgiye http://alevilik-bektasilik2.comu.edu.tr/index adresinden ulaşılabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 25 Mayıs 2020, Pazartesi