Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

55 bin misafir öğrenci Türkiye ile kucaklaşıyor…

55 bin misafir öğrenci Türkiye ile kucaklaşıyor…

55 bin misafir öğrenci Türkiye ile kucaklaşıyorUDEF ile 25 uluslararası öğrenci derneğinin organize ettiği, 104 ülkeden 55 bin misafir öğrencinin Türkiye ile kucaklaşacağı buluşma, 10 Mayıs’ta başlayacak.

Çanakkale’de faaliyet yürüten Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği’de 10 Mayıs’ta başlayacak Ululararası Öğrenciler Buluşması’nda 30 ülketanıtımı yapacak. Çanakkale’de kurulacak stantlarda ÇOMÜ’de eğitim gören farklı milletlerden öğrenciler ülkelerine ait kültürele malzemelerle ülkelerini tanıtacak. Sahne etkinliklerinin yanısıra sürpriz etkinlikler de Çanakkale’lilerin beğenisine sunulacak.

Çanakkale’de geçtiğimiz yıl 1-2 Haziran tarihlerinde yapılan Uluslararası Öğrenciler Buluşması büyük beğeni toplamıştı.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ile 25 uluslararası öğrenci derneğinin organize ettiği, 104 ülkeden 55 bin misafir öğrencinin Türkiye ile kucaklaşacağı “7. Uluslararası Öğrenci Buluşması”, 10 Mayıs’ta başlayacak.

UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat, düzenlediği basın toplantısında, 10-12 Mayıs’ta gerçekleştirilecek 7. Uluslararası Öğrenci Buluşması hakkında bilgi verdi.

Dünya genelinde yaklaşık 4 milyon insanın uluslararası öğrenci olarak tanımlandığını, bunun 700 binden fazlasının da ABD’de olduğunu belirten Bolat, lise, lisans, yüksek lisans, doktora ve dil eğitimi alan misafir öğrencilerin Türkiye’de en az 5 yıl kaldıklarını ifade etti.

Bolat, “Türkiye’de şu an 160 ülkeden 55 bin öğrenci eğitim almaktadır. 2010’da 17 bin uluslararası öğrencimiz olduğu gözönüne alınırsa 4 yılda sayının neredeyse 4 katına yaklaştığını söyleyebiliriz. Önümüzdeki bir kaç yıl için ülkemizdeki misafir öğrenci sayısının 250 bine ulaşacağını öngörüyoruz” dedi.

Dernek olarak çalışmalarını 10 yıl önce başlattıklarını dile getiren Bolat, şunları kaydetti:

“Ülkemizdeki öğrencilerin dil, barınma, oryantasyon, burs, resmi yazışmalar gibi çok farklı alanlarda desteğe ihtiyacı var. Yeterli desteği alamayanlar mezun olamadan ülkemizden ayrılmak zorunda kalmakta. Son yıllarda hem hükümetin yaptığı düzenlemeler hem UDEF gibi derneklerin ortaya koyduğu çalışmalar bu alanda başarıyı artırmıştır. Amacımız, Türkiye genelinde uluslararası öğrenci farkındalığı oluşturmak, bu alanda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, öğrencilere her alanda rehberlik ve danışmanlık hizmeti vermektir. ”

55
20 şehirde 4590 çadır kurulacak

Uluslararası öğrencileri misafir olarak tanımladıklarını vurgulayan Bolat, bu misafir öğrencilerle beraber gerçekleştirecekleri 7. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın 10-12 Mayıs’ta, aynı anda 20 şehirdeki meydanlarda kurulacak 450 çadırda gerçekleşeceğini anlattı.

Bolat, buluşmayla 55 bin uluslararası öğrenciyi gündeme taşımayı hedeflediklerini beliterek, 104 ülkeden 14 bin öğrencinin, kendi kültürlerini anlatan stantlarıyla dünyayı Türkiye’ye taşıyacağını, yerel kıyafetleriyle ve ülkelerinden getirdikleri kültürel unsurlarla kendi geleneklerini sergileyeceğini, Türkiye’de sadece barınma ve maddi sıkıntılarının olmadığını, sosyal ihtiyaçlarının da bulunduğunu göstereceğini anlattı.

İstanbul Eminönü Meydanı’nda 10 Mayıs’ta başlayacak 7. Uluslararası Öğrenci Buluşması, aynı anda Edirne, Çanakkale, İzmir, Kütahya, Afyonkarahisar, Isparta, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Eskişehir, Ankara, Kayseri, Adana, Mersin, Konya, Samsun, Trabzon, Van ve Gaziantep’te start alacak.

Buluşmada, 160 farklı etkinlikle sahne gösterileri de yapılacak. Buluşmaya 1 milyon ziyaretçinin katılması bekleniyor.

Etkinliğin kapanış programı, 17 Mayıs’ta Abdi İpekçi Spor Salonu’nda düzenlenecek. Programa, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması bekleniyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 26 Eylül 2020, Cumartesi