Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

KPSS’ye birden çok diploma ile başvurulabilir mi?

KPSS’ye birden çok diploma ile başvurulabilir mi?

KPSS'ye birden çok diploma ile başvurulabilir mi?2014 Lisans KPSS başvuruları 5-14 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Ancak 2 Mayıs akşamı başvuru kılavuzunu yayımladı. 2014 KPSS’ye birden çok diploma ile başvurulabilir mi? İşte yanıtı…

ÖSYM KPSS’de sınava girdiği düzeyde birden çok diploması olanlarla ilgili problemi çözdü. Memurlar.net’in haberine göre örneğin, hem çevre mühendisliği hem de orman mühendisi olan bir aday sisteme kendisini sadece bir diploma ile tanıtabilmekteydi. Bunun sonucunda da diğer bölümden alım olduğunda tercih yapabilmek için adaylar sistemdeki bölüm bilgisini değiştirmek zorunda kalmaktaydı. Bu değiştirme için dilekçe ücreti alınmaktaydı. Ayrıca belli tarihler arasında güncelleme imkanı verilmekte ve bu tarihler kaçırıldığında adayların tercih imkanı kalmamaktaydı.

Şimdi kılavuzda ne yazıyor?

2014 KPSS başvuru kılavuzunun 14. Lisans Eğitim Bilgisi başlıklı maddesinde “Adaylar, birden fazla lisans eğitim bilgisinin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kaydını sağlayabileceklerdir.” ifadesine yer verilmiştir.

Uygulama nasıl işleyecek?

Adaylar artık lisans düzeyinde kaç diploması varsa onları başvuru sırasında sisteme tanıtabilecektir. Tercihler sırasında ise her iki bölümden de tercih yapabilecektir. Örneğin, hem işletme hem makine mühendisi olan bir kişi merkezi yerleştirmelerde 10 tercihini işletme ve 20 tercihini ise makine mühendisi mezunu aranan kadrolara tercih yapabilecektir.

Bir bölümden hala okuyanlar ne yapacak?

Bir aday bir lisans bölümünden mezun olmakla birlikte aynı zamanda başka bir bölümden okumaya hala deva ediyor olabilir. Bu durumda başvuru yaparken mezun olduğu bölümün diploma örneği ile hala devam ettiği bölüme ilişkin üniversiteden alacağı öğrenim belgesini yanında götürecektir.

Tek bölümden başvuranlar sonradan bölüm ekleyebilir mi?

Kılavuzda bu konuda detaylı ve açık bir hüküm yok. Ancak sınav sonrası tercih uygulamalarında belirlenecek tarihlerde veya ÖSYM’nin belirteceği şekilde bunun da mümkün olacağını düşünüyoruz. Ama yine de “ÖSYM güvenimiz olmadığı için” adayların her iki bölümü de ilk başvuru yaparken tanıtmaları yararlarına olacaktır.

Önlisans için de bu imkan olacak mı?

Şu an için sadece lisans kılavuzu yayınlanmış durumdadır. Önlisans kılavuzu Haziran sonunda yayınlanacak. Bu kılavuzu görmeden şimdiden bilgi vermek sadece tahmin olacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 15 Temmuz 2020, Çarşamba